Cześć i czołem! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 104, którego gościem jest Sebastian Kilichowski, założyciel i CEO polskiej marki EyeShield. Sebastiana zaprosiłem do podcastu, żeby pogłębić zagadnienia związane z regulacją rytmu dobowego, a w szczególności wpływem światła na ten proces. Na łamach tego podcastu ten temat przewijał się w co najmniej kilku odcinkach, m.in. z Michałem Undrą, Mateuszem Majchrzakiem, Kubą Sawickim czy Maćkiem Szyszką. Jednak w żadnej dotychczasowej rozmowie nie poszliśmy tak głęboko w las jak teraz. Na szczęście Sebastian ma solidną wiedzę w tym zakresie i potrafi ją przekazać w przystępny sposób, więc nie pogubiliśmy na szlaku w tym głębokim lesie. W odcinku robimy jasne odniesienia do świata sportu i odpowiadamy na wszystkie pytania słuchaczy, które pojawiły się w moich mediach społecznościowych przed nagraniem.
- Jak Sebastian zainteresował się tematem wpływu światła na rytm dobowy?
- Czym w ogóle jest rytm dobowy i dlaczego jest taki ważny dla naszego samopoczucia, zdrowia i optymalnego funkcjonowania?
- Jak działa ten mechanizm na poziomie komórkowym?
- Jak działa melatonina i kortyzol?
- Kiedy rytm dobowy człowieka zaczął się psuć?
- Jakie są wyzwania dla sportowców i osób, które się nimi opiekują pod względem regulacji rytmu dobowego?
- Co można w tym względzie rzeczywiście naprawić, wyprostować a gdzie będziemy tylko starać się minimalizować szkody wyrządzone przez czynniki niszczące rytm dobowy? Czy to po prostu „ryzyko zawodowe” tej grupy społecznej?
- Dlaczego światło jest takie ważne?
- Co to znaczy „zanieczyszczenie światłem”?
- Jak możemy dobrze zorganizować swoje środowisko pod względem ekspozycji, a także deprywacji różnych spektrów światła?
- Czy okulary blokujące światło niebieskie naprawdę działają? A może to tylko efekt placebo?
- Jak przebiegała faza testów nad okularami EyeShield?
- Skoro światło niebieskie jest niedobre wieczorem i utrudnia nam proces zasypiania, to dlaczego pierwszą rzeczą z rana nie powinno być naświetlenie się nim, na przykład z ekranu smartfona, żeby się dobrze obudzić?
- Czy światło niebieskie jest zawsze złe? Czy są momenty, kiedy możemy się naświetlać naszą technologią?
- Czy wieczorem alternatywnie do użycia żarówki z ciepłym światłem, można użyć małej lampki przypodłogowej?
Należy powiedzieć, że odcinek jest zrealizowany w partnerstwie z polską marką EyeShield, która stworzyła okulary blokujące światło niebieskie. W trakcie przygotowania do rozmowy z Sebastianem dostałem w prezencie taki sprzęt do testów i uważam, że warto korzystać z takich gadżetów dla poprawy jakości swojego wypoczynku sennego. Oczywiście po drodze pojawiały mi się w głowie pytania typu: czy okulary blokujące światło niebieskie naprawdę działają? Czy to może tylko efekt placebo? Sebastian odpowiada na te pytania w odcinku. Ja powiem tu tylko tyle, że w badaniach naukowych temat jest kontrowersyjny, a wnioski badaczy niejednoznaczne. Niektórzy efekt wykazują, inni nie. Zależy co i w jaki sposób jest badane. Dlatego będąc w pełni transparentny względem społeczności słuchaczy Głowa Rządzi, na stronie odcinka odsyłam do literatury naukowej w tym zakresie, a także raport badawczy nad efektywnością okularów EyeShield zrobiony na zlecenie przez Politechnikę Śląską. Ten ostatni jest do pobrania na stronie odcinka. A ocenę, jak zawsze, pozostawiam Tobie, drogi słuchaczu.
Jeśli jednak zdecydujesz się wypróbować okulary blokujące światło niebieskie marki EyeShield, możesz to zrobić teraz ze specjalnym rabatem dla słuchaczy podcastu Głowa Rządzi. Wystarczy wejść na stronę eyeshield.com i wpisać afiliacyjny promokod glowarzadzi w koszyku przed zakupem. Daj nam znać jak wrażenia z użytkowania okularów EyeShield!
Pamiętaj też, że okulary blokujące światło niebieskie to tylko część układanki w kontekście regulacji rytmu dobowego. Wielokrotnie podkreślamy to w trakcie tej rozmowy. Warto przesłuchać cały odcinek i wdrożyć proponowane przez Sebastiana wytyczne dotyczące organizacji swojego czasu, aktywności i środowiska. Dzięki temu możesz mieć realny wpływ na swój rytm dobowy, a co za tym idzie lepsze funkcjonowanie twojego ciała i umysłu zarówno na arenie zmagań sportowych jak i w codziennym życiu. Mam nadzieję, że wyszedł nam wartościowy odcinek. Jeśli tak uważasz, podaj go proszę dalej! Teraz bez dalszych ceregieli oddaję w Twoje uszy rozmowę z Sebastianem Kilichowskim. Enjoy!
Odnośniki
Badania naukowe
1. Blokowanie światła niebieskiego wieczorem oraz nocą i jego wpływ na bezsenność. Randomizowane kontrolowane badanie
2. Okulary typu blue blocker jako terapia dla skutków wieczornej ekspozycji na ekrany i diody LED u nastolatków płci męskiej
7. Spektrum działania dla regulacji melatoniny u ludzi: Dowód na nowy fotoreceptor dobowy
9. Soczewki blokujące niebieskie światło i ich rola w ochronie siatkówki oka przed światłem LED
11. Leczenie manii za pomocą okularów blokujących niebieskie światło – wpływ na sen
12. Wpływ filtracji światła niebieskiego na sen i wyniki pracy
14. Czy bursztynowe soczewki blokujące niebieskie światło poprawiają sen: badanie randomizowane
15. Okulary blokujące niebieskie światło chronią melatoninę przed jasnym światłem
wieczorem
20. Okulary blokujące niebieskie światło noszone przez studentów z problemami ze snem
21. Okulary blokujące jako dodatkowe leczenie manii: randomizowane badanie kontrolowane
23. Wpływ blokowania światła niebieskiego na sen i reakcję źrenicy ipRGC
25. Meta-analiza 17 badań randomizowanych (2023)