Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, to jest odcinek numer 105. Rozmawiam w nim z dietetykiem Pawłem Strychalskim na temat zaburzeń odżywiania w sporcie. Zanim oddam w wasze uszy ten jakże ważny odcinek, chciałbym stanowczo zaznaczyć, że tej audycji daleko do kompendium w temacie zaburzeń odżywiania w sporcie. Wspólnie z Pawłem zaznaczamy tu tylko najważniejsze kwestie płynące z literatury przedmiotu jak i obserwacji praktycznych. Dodatkowo ważne jest dla mnie, żeby powiedzieć, że celem emisji tego odcinka jest przede wszystkim edukacja na temat zaburzeń odżywiania, a nie ich diagnostyka. Mówimy o tym kilkukrotnie w trakcie naszej rozmowy, ale zawsze warto to podkreślić. Jeśli w którymkolwiek momencie swojego życia czy kariery sportowej zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego pomarańczowe lub czerwone flagi mogące świadczyć o tego typu problemie niezwłocznie udaj się do specjalisty – psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry. Taki pierwszy kontakt nawet jeśli nie rozpocznie procesu diagnozy i leczenia, może nakierować cię na właściwe tory lepiej, niż podcastosfera czy internet. Każdy przypadek jest inny i dobrze jest o tym pamiętać! Temat zaburzeń odżywiania jest delikatny i łatwo może eskalować, a zaniedbania w obszarze relacji z jedzeniem zarówno własne jak i środowiskowe mogą przeistoczyć się w batalię, którą będziemy toczyć bardzo długo. Dlatego bądźmy uważni. Ważmy słowa dotyczące wyglądu, masy ciała, wyborów żywieniowych. Dbajmy o siebie i innych. Przesłuchajcie od deski do deski i podajcie dalej!
- Czym są zaburzenia odżywiania? Które są najbardziej powszechne w sporcie? Na czym one polegają?
- Jakie są czerwone i pomarańczowe flagi, które mogą nas zaniepokoić?
- Jakie sporty są szczególnie narażone na zaburzenia odżywiania?
- Dlaczego kobiety są bardziej narażone na zaburzenia odżywiania?
- Co może być przyczyną zaburzeń odżywiania, skąd się w ogóle biorą?
- Jak możemy postępować chcąc zmniejszyć ryzyko występowania zaburzeń odżywiania w sporcie?
- Skąd bierze się efekt jo-jo i jak można temu zaradzić?
- Czy można bezpiecznie „robić wagę” np. w sportach walki?
- Jak czynniki społeczne mogą prowadzić do zdrowych nawyków żywieniowych?
- O co chodzi w ortoreksji? Dlaczego ortoreksja może być groźna dla sportowca?
- Czy dieta pudełkowa to dobry pomysł?
Paweł Strychalski
Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Odbywał staże naukowe we Włoskim Instytucie Badawczym w Bolonii oraz w laboratorium biologii molekularnej przy Uniwersytecie w Oslo badając zmiany jakie zachodzą na poziomie komórkowym podczas starzenia się i chorób. Jego głównym zainteresowaniem jest wpływ stylu życia i odżywiania na jakość i długość życia. Dlatego w swojej pracy duży nacisk kładzie na edukację żywieniową, stylu życia i świadomość, która
zaprocentuje nie tylko podczas kariery sportowej, ale pozwoli zachować zdrowie na długie lata. Współpracuje z Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni „ZAWODNIK W CENTRUM”.