GRz 068: Anna Ussorowska | Czy sport to zdrowie (psychiczne)?

Cześć! To jest podcast Głowa Rządzi i mamy odcinek 68. To drugi raz w historii nie publikuję na czas! Pierwszy spóźniłem się z odcinkiem numer 11. Wtedy pękł mi dysk i będąc w rozjazdach potrzebowałem trochę czasu, żeby się zorganizować. Tym razem zwyczajnie nie wyrobiłem się z innymi obowiązkami, a gościa złapałem na rozmowę last minute.

Co ciekawe Anna Ussorowska pojawia się w podcaście już drugi raz. Pierwszy raz była częścią reportażu z Kongresu FEPSAC w Munster. A był to… odcinek 11!

Tak czy inaczej bardzo się cieszę, że mogliśmy poświęcić cały odcinek kwestiom związanym ze zdrowiem psychicznym w sporcie wyczynowym. Mój gość odpowiadał na szereg pytań związanych z tym tematem. M.in.

  • Czym w ogóle jest zdrowie psychiczne i jak je rozumieć w kontekście wyczynowego uprawiania sportu?
  • Jak bardzo rozpowszechnione są problemy ze zdrowiem psychicznym w sporcie?
  • Czy sportowcy doświadczają większej, mniejszej czy takiej samej liczby zaburzeń od średniej populacyjnej?
  • Z jakimi kwestiami najczęściej mierzą się sportowcy?
  • Jak wygląda kompletny model zdrowia psychicznego?
  • Co może stanowić czynniki ryzyka, co czynniki ochronne?
  • Jak powinno wyglądać ABC dbałości o zdrowie psychiczne własne i swoich podopiecznych?

Mam nadzieję, że ten odcinek będzie dobrym początkiem dyskusji na ten temat w podcaście Głowa Rządzi!

Anna Ussorowska. Fot. Paweł Seelieb.

dr Anna Ussorowska

Psycholog sportu, doktor nauk społecznych, mgr psychologii (Uniwersytet Gdański), mgr wychowania fizycznego (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). Absolwentka studiów podyplomowych z psychologii sportu. Specjalizuje się w pracy z drużynami sportowymi. Psycholog Reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet (2019 – 2021) i Reprezentacji Polski w piłce ręcznej kobiet (obecnie). Od 2018r. pracuje w projektach Polskiego Związku Piłki Nożnej (m.in., Talent Pro, ZAMO, LAMO).


Do 25 r.ż. grała zawodowo w koszykówkę. Od 2018 związana jest ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Gdańsku.
Prowadzi badania dotyczące klinicznych aspektów funkcjonowania w sporcie. Jej rozprawa doktorska dotyczyła zespołu wypalenia wśród młodych zawodników. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz aktywna uczestniczka konferencji
naukowych. Członek European Federation of Sport Psychology (FEPSAC), Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Fundacji Sportu Pozytywnego.