GRz 102: Agnieszka Kobus-Zawojska | Ile ważą medale olimpijskie?

Dzień dobry, tu nadaje podcast Głowa Rządzi! Mamy odcinek 102, którego gościem jest Agnieszka Kobus-Zawojska. To nie pierwszy raz, kiedy na łamach tej audycji pojawiają się pewne wątki i swoiste klimaty, ale myślę, że to pierwszy raz kiedy jedna osoba łączy je wszystkie w całość. Po pierwsze po raz kolejny w podcaście Głowa Rządzi pojawia się wioślarstwo. To piękny, tradycyjny sport. Jedyny, w którym wygrywając oglądasz plecy rywala. Kto nigdy nie zszedł do łódki na wodę, niech chociaż raz wsiądzie na ergometr wioślarski w swojej dzielnicowej siłowni. Po drugie poruszamy z Agnieszką temat igrzysk olimpijskich i medali, które się tam zdobywa. Agnieszka ma w swojej kolekcji dwa medale – brązowy z Rio i srebrny z Tokio. Nie ma wielu takich polskich sportowców, którzy zdobyli więcej, niż jeden medal olimpijski. Ile one znaczą, ile ważą, ile naprawdę kosztują? O tym opowiada właśnie Agnieszka. Po trzecie rozmawiamy o użyteczności psychologa w kadrze narodowej. Po tam taka osoba? Jak wyglądało wsparcie dla wioślarzy i wioślarek podczas przygotowań do Tokio? Po czwarte w naszej rozmowie pojawia się wątek depresji, choroby, z którą trzeba sobie poradzić, żeby móc dalej realizować swoje cele sportowe i pozasportowe. Agnieszka jest takim sportowcem, który normalizuje problemy związane ze zdrowiem psychicznym w polskim środowisku sportowym i tutaj też dzieli się swoimi doświadczeniami i refleksjami na ten temat. Wreszcie po piąte pojawia się wątek wychodzenia poza sport i budowania swojej wielorodnej tożsamości. Dlaczego warto to robić i jak zorganizowała sobie to Agnieszka? Po tym wstępie możecie spodziewać się, że nasza rozmowa jest wielowątkowa, ale jestem przekonany, że wyszła z tego ciekawa wymiana myśli i warto posłuchać nas do samego końca.

 • Skąd wzięło się wioślarstwo w życiu Agnieszki?
 • Jak wsparcie rodziców może budować młodego sportowca? Jak presja może niszczyć?
 • Co Agnieszce powiedział Kajetan Broniewski, a co pewien biomechanik sportowy?
 • Jak podchodzić do przegranych i wygranych startów?
 • Czy praktyka może zaprzeczyć teorii?
 • Czym się różni łódka od kajaka?
 • Czym charakteryzuje się wioślarstwo? Jak wygląda specyfika treningu w tym sporcie?
 • Jak wyglądał trening mentalny wioślarskiej drużyny, która zdobyła srebrny medal w Tokio?
 • Co jeszcze robił psycholog w ekipie wioślarskiej?
 • Co jest ważne w kontekście pracy psychologicznej dla zawodnika?
 • Jak wyglądało przejście przez depresję u Agnieszki? Jakie podjęła kroki, żeby jej zaradzić?
 • Czy należy się bać konsultacji z lekarzem psychiatrą?
 • Jak mogą różnić się dwa medale olimpijskie?
 • Czym jest ściana chwały i dlaczego warto ją mieć?
 • Czy Agnieszce potrzebne jest złoto olimpijskie do kolekcji? Czy będzie jeszcze się ścigać na topowym poziomie?
 • Dlaczego warto dbać o rozwijanie „drugiej nogi” poza sportem?
 • Jak według Agnieszki będzie wyglądać przyszłość igrzysk olimpijskich, a w tym także wioślarstwa?

Zanim jednak przejdziemy do rozmowy, pragnę zatrąbić, iż partnerem tego odcinka jest ZenBox, który zapewnia podcastowi i całej witrynie Głowa Rządzi najlepszy możliwy hosting w polskim Internecie. ZenBox daje solidny fundament dla funkcjonowania moich kanałów. Myślę, że nie przesadzę twierdząc, że gdyby nie mnisi z ZenBox, to nie poradziłbym sobie ze wszystkimi technikaliami potrzebnymi do codziennego funkcjonowania w sieci. Dzięki nim czuję, że mam mocne plecy. Niezależnie od tego, czy przeliczę swoje umiejętności programowania czy też kot przebiegnie mi po klawiaturze, wsparcie dostaję błyskawicznie, w przeciągu kwadransa, wtedy, kiedy tylko go potrzebuję 24 na dobę, siedem dni w tygodniu. W wiadomościach dostaję zawsze pełne, kompleksowe i przede wszystkim klarowne odpowiedzi na różnego rodzaju pytania i rozterki, które się pojawiają. Dlatego jeśli myślisz o wystartowaniu swojej strony internetowej albo masz już po dziurki w nosie obecnego stanu rzeczy, to zdecydowanie polecam przejście w stan zen, do ZenBox. Dla słuchaczy podcastu Głowa Rządzi, ZenBox przygotował fajną ofertę – śmigający hosting z najlepszym wsparciem, konkurencją ceną i ewentualnymi darmowymi przenosinami. Więcej informacji na stronie odcinka! Warto sprawdzić! A teraz już z prędkością hostingu ZenBox śmigamy do rozmowy z Agnieszką Kobus-Zawojską! Enjoy!

Agnieszka Kobus-Zawojska z medalami olimpijskimi. Fot. Archiwum gościa.

Agnieszka Kobus-Zawojska

Polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka IO, mistrzyni świata i Europy, zawodniczka AZS-AWF Warszawa, dziennikarka radiowa (obecnie prowadzi autorską audycję „Czas na Igrzyska”).