Cześć, to jest sześćdziesiąty dziewiąty odcinek podcastu Głowa Rządzi, w którym przepytałem Martę Szczypińską o badania przeprowadzone na temat nastroju i sposobu radzenia sobie polskich olimpijczyków z sytuacją pandemii w kontekście przełożenia IO w Tokio. Marta odpowiada m.in. na takie oto pytania:
- Skąd pomysł na takie badania? Jaki był ich cel? Kto uczestniczył w badaniu? Jak zostało przeprowadzone?
- Jakie obawy i niepokoje mieli olimpijczycy w związku z przełożeniem igrzysk?
- Dlaczego teoria Antonovsky’ego jest warta uwagi?
- Dlaczego nadzieja na sukces może być traktowana jako zasób odpornościowy?
- Jakie były wyniki odnośnie nastroju sportowców?
- Jakie strategie radzenia sobie ze stresem wykorzystywali olimpijczycy, a jakie inne populacje, np. studenci warszawskiej AWF?
Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!
Marta Szczypińska
Magister psychologii (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i wychowania fizycznego (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Absolwentka Studiów Podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów doktoranckich w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przez wiele lat trener tenisa. Aktualnie jest zatrudniona na stanowisku asystenta badawczo-dydaktycznego w Katedrze Pedagogiki i Psychologii Kultury Fizycznej oraz jako psycholog sportu i szkolny w Szkole Podstawowa nr 50 im. Królowej Jadwigi. Zainteresowania badawcze: nowe technologie w psychologii sportu oraz psychoterapia