GRz 080: Ewa Urtnowska i Agnieszka Białek | Dlaczego trzeba dbać o zdrowie psychiczne w sporcie?

Witajcie w 80 odcinku podcastu Głowa Rządzi. Na tapecie ponownie mamy szalenie ważną sprawę zdrowia psychicznego w sporcie. Dzieje się to za sprawą partnera tego odcinka – Fundacji Graj z Głową, która zajmuje się edukowaniem środowiska sportowego w tym temacie. Fundacja została powołana do życia przez 5 piłkarek ręcznych, które w trakcie swojej kariery zmagały się z różnego rodzaju kryzysami psychicznymi. Teraz zdecydowały się o nich opowiedzieć na głos i wykorzystać swoje historie jako punkt wyjścia do tej ważnej dyskusji w przestrzeni publicznej. Oryginalny pomysł był taki, żeby nagrać odcinek ze wszystkimi dziewczynami z Fundacji. Stanęło jednak na tym, że spotkałem się z dwoma – Ewą Urtnowską i Agnieszką Białek. Owocem tego spotkania jest nasza rozmowa publikowana w tym właśnie odcinku. Mam nadzieję, że przyczyni się on do budowania bardziej świadomego środowiska sportowego w Polsce, bo na tym zależy zarówno mi jak i Fundacji Graj z Głową. Życzę dobrego słuchania! Enjoy!

Ewa Urtnowska i Agnieszka Białek po nagraniu odcinka. Fot. Grzegorz Więcław.

Ewa Urtnowska

Prezes Fundacji Graj z Głową. Była piłkarka ręczna, wielokrotna reprezentantka Polski, medalistka mistrzostw Polski w piłce ręcznej, grała w polskich i europejskich klubach. Będąc zawodniczką zachorowała na głęboką depresję. Obecnie nauczycielka WF, trenerka piłki ręcznej dzieci.

Agnieszka Białek

Wiceprezes Fundacji Graj z Głową. Była piłkarka ręczna, wielokrotna reprezentantka Polski, medalistka mistrzostw Polski w piłce ręcznej, psycholog. Współpracowała z ośrodkiem interwencji kryzysowej, szpitalem psychiatrycznym, a obecnie udziela wsparcia psychologicznego młodzieży i dorosłym, zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej. Pomaga również sportowcom. Współpracuje z kadrą narodową kolarek.