GRz 039: Mateusz Majchrzak | Jak dobrze spać?

Dzień dobry, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, ja nazywam się Grzegorz Więcław i mam wielką przyjemność wypuścić w eter odcinek 39. Po raz pierwszy na łamach tego podcastu zajmuję się wraz z moim znamienitym gościem, Mateuszem Majchrzakiem, kwestiami związanymi ze snem. Jak doskonale wiemy, sen to podstawowe źródło regeneracji psychofizycznej nie tylko u sportowców, ale także u każdego z nas. To bardzo ważny element procesu treningowego, bo bez odpowiedniego wypoczynku tracimy bardzo dużą część potencjalnych efektów pracy. To że sen jest ważny to coraz bardziej oczywiste. Nie każdy jednak wie jak spać dobrze i zoptymalizować swój sen.

Na pytania z tym związane odpowiada mój gość. Mateusz jest psychologiem i ekspertem od snu, który przedstawia rzetelną wiedzę w przystępny i mocno praktyczny sposób. Powołuje się na badania, ale też konkretne przykłady i anegdoty ze świata sportu. Dzięki niemu dowiedziałem co oznaczają trudne słowa takie jak hipnogram, chronotyp czy ortosomnia, a także jak najlepiej zorganizować sobie noc przed zawodami. Niektóre punkty, które rekomenduje Mateusz mogą się wydać kontrintuicyjne. 

Pytania na które odpowiadał mój gość dotyczyły m.in.:

 • Czym jest sen i jak działa?
 • Po co nam w ogóle sen?
 • Czym jest hipnogram?
 • Dlaczego sportowcy nie śpią tyle, ile powinni?
 • Co mówią badania dotyczące snu i regeneracji na sportowcach? Skąd mamy największą i najbardziej rzetelną wiedzę na ten temat?
 • Jakie są mity i błędne przekonania na temat snu?
 • Czy sowy i skowronki istnieją?
 • Czym różni się sen sportowca od snu zwykłego człowieka?
 • Jak poukładać sobie noc przed zawodami?
 • Czym jest rutyna optymalizująca sen?
 • Jak przystosować swoją sypialnię do dobrego snu?
 • Jak używki i ekrany wpływają na jakość snu? Jak można wykorzystać tę wiedzę?
 • Czy melatonina jest lekiem na bezsenność?
 • Jak można sobie radzić z jetlagiem?
 • Czy warto drzemać? Jak robić to dobrze?
 • Jak można monitorować swój sen i cykl dobowy, choćby po to, żeby na twardych danych zobaczyć progres w tej kwestii?
 • Czym jest ortosomnia?

No. Ten gość naprawdę ma dobrze poukładane w głowie i wie o czym mówi. Ale oprócz jak się za chwilę sami przekonacie, Mateusz jest po prostu przesympatycznym człowiekiem i świetnie się z nim rozmawiało. W dużej mierze dlatego zdecydowaliśmy się na wspólny projekt szkoleniowy. I w ramach tego odcinka chciałbym serdecznie zaprosić całą społeczność słuchaczy podcastu Głowa Rządzi do całodniowego szkolenia z Mateuszem Majchrzakiem w roli głównej, które organizuję u siebie w Gliwicach. Szkolenie odbędzie się 26 września br. Tj. sobota i będzie znakomitą okazją do poznania nas osobiście i przytrzymania trochę na taką całodniową wyłączność. Oczywiście nie chodzi tu o nas personalnie, ale o poszerzenie swojej wiedzy na temat snu w sporcie i nie tylko. Szkolenie dedykowane jest oczywiście dla ludzi sportu – zawodników, trenerów, psychologów i rodziców młodych sportowców, ale myślę, że każdy zainteresowany tematem optymalizacji funckjowania swojego ciała i umysłu wyciągnie z tego spotkania coś wartościowego dla siebie.

Więcej informacji o szkoleniu znajdziesz TUTAJ, a o innych akcjach edukacyjnych lub szkoleniowych dowiesz się ze podstrony /szkolenia TUTAJ lub z newslettera. 

A i jeszcze dziękuję Łukaszowi za dołączenie do grona patronów podcastu Głowa Rządzi w serwisie Patronite! Serducho rośnie.  

Teraz już nie przedłużając, posłuchajcie co ma do powiedzenia na temat snu w sporcie, absolutny mistrz i ekspert – Mateusz Majchrzak. Enjoy!

DSC_5266_43
Mateusz Majchrzak w swoim gabinecie z furą książek o śnie. Fot. Grzegorz Więcław.

Mateusz Majchrzak

Psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Prowadzi zajęcia dla firm, na uczelni wyższej oraz dla klubów sportowych o roli snu w pracy i w sporcie. Zajmuje się leczeniem bezsenności – jest certyfikowanym terapeutą bezsenności (terapia poznawczo-behawioralna: CBT-I). Autor artykułów w mediach na temat snu, wyróżniony za „TOP 7 artykułów na LinkedIn w Polsce”
Były trener sportu – wakeboardu. Jego podopieczna, Magdo Kado, zdobyła Mistrzostwo Europy w Wakeboardzie w 2015 roku, a Kuba Kado był Mistrzem Polski 2016.

Odnośniki

Bonus od Mateusza!

Mateusz przygotował dla słuchaczy podcastu Głowa Rządzi bonusowy .pdf dotyczący drzemek. Można go pobrać wypełniając poniższy formularz. Jeśli jesteś już zapisany/a do listy Społeczności Głowa Rządzi dostaniesz link do bonusa w kolejnym mailingu.

Organizacje i ludzie

Filmy, seriale, książki, podcasty i inne