GRz 084: Marcin Korzonek | Czy podróżnik to też sportowiec?

To jest 84 odcinek podcastu Głowa Rządzi. Goszczę w nim rowerowego obieżyświata Marcina Korzonka. Marcin opowiada o swoich przygodach, a przy tym o swojej filozofii podróżowania i życia w ogóle. To pierwszy taki odcinek w historii podcastu, w którym mam takiego gościa. Zawsze myślałem, że jak w końcu zaproszę jakiegoś podróżnika, to będzie jakiś himalaista. A tu nie – jednak rowerzysta. Ale rowerzysta ekstremalny, taki przez duże R. Mam nadzieję, że spodoba wam się ten odcinek i wyciągnięcie z niego dużo lekcji. Marcin odpowiada na takie pytania jak:

  • Jak wyglądają podróże od podszewki?
  • Czy podróżnik to też sportowiec? Dlaczego tak, dlaczego nie?
  • Jak zachowuje się umysł podczas podróży?
  • Dlaczego warto realizować marzenia i żyć w zgodzie ze swoimi zasadami?
  • Jak wygląda logistyka podróżowania?
  • Co zrobić, żeby przygotować głowę do długiej podróży?
  • Jak wyglądają rytuały podróżnicze Marcina?
  • Jak radzić sobie w trudnych, nieprzywidywalnych sytuacjach?
  • Gdzie pojeździć na rowerze w Polsce?

Bo podróże kształcą jak żaden uniwersytet. Trzeba tylko otworzyć głowę, serducho i chcieć się uczyć! Wiem co mówię, bo trochę świata zjeździłem i dzięki temu sporo się nauczyłem. I dlatego dalej podróżuję i dalej się uczę. Zresztą ten wstęp nagrywam w kolumbijskim mieście Cali, gdzie odbywają się właśnie mistrzostwa świata juniorów w lekkoatletyce, a ja jako psycholog wspieram polskich zawodników i zawodniczki. Pozdrawiam zatem tropikalne i życzę dobrego słuchania! 

Marcin Korzonek w podróży. Fot. Archiwum autora.

Marcin Korzonek

ur. 1974 – instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, informatyk, twórca najstarszej w Polsce ciągle działającej strony WWW o rowerach (portal wRower.pl – Rowery od A do Z), właściciel ZadbanyRower.pl

Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kółkach z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 25 lat zorganizował 19 wypraw rowerowych i odwiedził ponad 40 krajów na czterech kontynentach. Jego pasją są pustynie. Ma na swoim koncie przemierzenie na rowerze dziewięć z nich: Saharę w Tunezji, Syryjską, Gobi w Mongolii, Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie, Synaj w Egipcie, Negev w Izraelu, Atakama w Chile oraz najgorętsze miejsce na ziemi – Pustynię Danakilską w Etiopii. Nieustannie wspina się rowerem pod górę – zaczął od Großglockner-Hochalpenstraße w Alpach (2500 m n.p.m.), następnie na Karakoram Highway granicę między Chinami a Pakistanem przejechał na wysokości 4693 m n.p.m (Khunjerab Pass), w 2018 roku pokonał słynną himalajską trasę Srinagar-Leh-Manali w Ladakhu w Indiach (trzy przełęcze o wysokości ponad 5300 m n.p.m.), aż w 2020 roku w Chile wjechał rowerem (bez pchania i przenoszenia) na rekordowa wysokość 5900 m n.p.m.

Na wyprawy zawsze rusza z jedną sakwą wypełnioną sprzętem fotograficznym. Multimedialnymi opowieściami o przeżyciach, spotkaniach, przyrodzie oraz kraju dzieli się z widzami od wielu lat. Zaprezentował ponad 200 pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.