GRz 091: Artur Mohr | Czemu fizjoterapeutom przydaje się wiedza psychologiczna?

To jest 91 odcinek podcastu Głowa Rządzi! Ostatni w 2022 roku. We wstępie do odcinka ogłaszam rozwiązanie konkursu ogłoszonego w 89 odcinku podcastu z Tomkiem Bidusiem. Konkurs miał charakter fotograficzny i traktował o czasie przechodzeniu z roli zawodnika do roli trenera. W konkursie fotograficznym zwyciężyła Anna Nowak. Jej praca ujęła nas najbardziej. Nagrody – koszulka reprezentacji Brazylii w rugby na wózkach oraz książka M. Zupana pt. „Kulawy” powędrują do Anny pocztą. Wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za przesłane zgłoszenia! Praca zwyciężczyni do zobaczenia na FB Głowa RządziHasło przewodnie: „Kiedy jedne drzwi się zamykają, inne się otwierają. Warto z nich skorzystać, bo przyszłość zależy od tego co robimy dziś.”

Oprócz ogłoszenia wyników konkursu, opowiadam we wstępie trochę o ostatnim roku podcastowania, dziękuję partnerom, patronom i sympatykom, którzy byli z podcastem przez ostatni rok. Jest też trochę o planach na przyszłość.

W końcu można posłuchać rozmowy z Arturem Mohrem, fizjoterapeutą i trenerem przygotowania motorycznego, któremu zadałem m.in. takie pytania:

  • Opowiedz trochę o swoim podejściu do pracy w sporcie. Jakie cele i wartości przyświecają Ci w pracy? Jakie realizuje obecnie projekty? 
  • Gdzie w pracy fizjoterapeuty i/lub trenera przygotowania motorycznego jest wg. Ciebie miejsce na psychologię? Jakie umiejętności psychologiczne są wg. Ciebie konieczne do wykonywania tego zawodu? Jakiej wiedzy psychologicznej wg. Ciebie fizjoterapeutom brakuje?
  • Dlaczego zawodnikom język „rozwiązuje się” najczęściej w pracy z fizjoterapeutą? O czym zawodnicy opowiadają fizjoterapeutom? Jak fizjoterapeuci wykorzystują tę wiedzę? Co jest etyczne, legalne, a co absolutnie niedopuszczalne w gospodarowaniu informacjami „zdobytymi” na stole fizjoterapeutycznym lub sali treningowej?
  • Podaj jakieś przykłady interwencji fizjoterapeutycznej/treningowej, w której masz przekonanie, że zbudowałeś albo zrujnowałeś „mental” pacjenta/podopiecznego. Czy na podstawie tych przypadków możemy pokusić się o sformułowanie dobrych i złych praktyk dla fizjoterapeutów?
  • Jak w twoim przekonaniu powinna wyglądać wzorowa współpraca w sztabie medycznym? Kto powinien w ogóle się w nim znaleźć?
  • Co każdy zawodnik może zrobić we własnym zakresie, żeby lepiej zadbać o swoje zdrowie, a przede wszystkim prewencję urazów fizycznych? Czego zdecydowanie powinien nie robić? 
  • W dobie powszechnego hochsztaplerstwa i taniego marketingu jak szukać rzetelnej pomocy fizjoterapeutycznej? Jak można najskuteczniej weryfikować specjalistów?
  • Jakbyś miał magiczną różdżkę i mógłbyś nią rozprawić się z trzema rzeczami, które ewidentnie nie służą (polskim) sportowcom i sportowi jako takiemu, to co byś wyeliminował?

Jak wspominamy na początku, byłem gościem u Artura w podcaście, więc jeśli chcielibyście posłuchać nas w odwróconych rolach, to zapraszam serdecznie do Praktycznej Strony Treningu (PST), odcinka numer z maja 2021 roku. Można posłuchać na przykład TUTAJ.

Wszystkiego dobrego w 2023 roku! Trzymajcie się, dbajcie o siebie i bądźcie dalej z podcastem Głowa Rządzi!

Artur Mohr i Grzegorz Więcław w Hussars Academy w Katowicach. Maj 2021. Fot. Archiwum Głowa Rządzi.

Artur Mohr

Absolwent AWF Katowice, fizjoterapeuta i trener przygotowania fizycznego z wieloletnim doświadczeniem, akredytowany przez ASCA. Uczestnik szkoleń i konferencji ASCA, NSCA, EXOS i ALTIS. Twórca projektu i podcastu Praktyczna Strona Treningu, który w 2021 znalazł się na liście TOP 3 sportowych podcastów w Polsce wg. Spotify. Aautor i prowadzący podcastu o tym samym tytule, co-founder Hussars Academy, wykładowca konferencji branżowych, szkoleniowiec, pilot amator. Nieustannie praktykuje ze sportowcami (m.in. american football, snowboard, piłka nożna, siatkówka, biegi długodystansowe) i generalną populacją. Od 2022 założyciel projektu wspierającego sportowców i pacjentów w zakresie żywienia Praktyczna Strona Dietetyki.