Dzień dobry, dzień dobry, to 90 odcinek podcastu Głowa Rządzi! Setka jest już w zasięgu wzroku! Ten odcinek jest jednak wyjątkowy z dwóch innych powodów. Pierwszy jest taki, że jestem tu zarówno prowadzącym jak i gościem. Drugi, że po praz pierwszy w historii mojej audycji mam przyjemność rozmawiać ze złotym medalistą igrzysk olimpijskich! W historii podcastu było już kilku medalistów zarówno letnich jak i zimowych igrzysk, wśród nich choćby Oktawia Nowacka, Luiza Złotkowska czy Bartłomiej Bonk, ale złotego medalisty jeszcze nie tu nie było! Dlatego tym większy zaszczyt móc zasiąść przy jednym stole wspólnie z żeglarzem, Mateuszem Kusznierewiczem. Mateusz dwukrotnie stawał na olimpijskim podium – w Atlancie zdobywał złoto, a w Atenach brąz. Razem zdecydowaliśmy się nagrać materiał, który ma służyć zarówno społeczności skupionej wokół podcastu Głowa Rządzi, jak i platformie edukacyjnej stworzonej przez Mateusza o dźwięcznej nazwie Akademia Mistrzów Świata. Zdecydowanie warto przesłuchać tę rozmowę od deski do deski, bo łapiemy w niej wiele perspektyw patrzenia na sport – zarówno tę zawodniczą, jak i trenerską czy psychologiczną. Polecam wysłać odcinek od deski do deski, bo myślę że złapaliśmy z Mateuszem fajne flow.
Z odcinka dowiecie się m.in.:
- Czym jest stres, skąd się bierze i po co on jest?
- Jak stres może postrzegać zawodnik wysokokwalifikowany?
- Czy stresu można się po prostu pozbyć?
- Jak można świadomie przesuwać granicę swojej odporności na stres?
- Czy decyzje powinny być podejmowane na podstawie faktów czy emocji?
- Jakie sposoby i rutyny mogą pomagać zawodnikowi podczas docelowych startów?
- Czy można wyłączyć w trakcie zawodów i czy w ogóle powinniśmy dążyć do tego?
- Jakie osoby warto mieć dookoła siebie, żeby dobrze funkcjonować w sporcie i w życiu?
- Jak można się regenerować?
- Jak przenieść umiejętności zdobyte w sporcie do życia pozasportowego?
- Jak dobrze prowadzić dialog wewnętrzny?
Mam nadzieję, że spodoba się ta formuła podcastowania. Jeśli tak, koniecznie dajcie mi znać w social mediach i podajcie ten odcinek dalej w świat! Piona! A teraz do odcinka! Enjoy!
Mateusz Kusznierewicz
Największe sukcesy odnosił w klasie Finn. To w niej zdobył dwa medale olimpijskie: złoty w Atlancie (1996) oraz brązowy w Atenach (2004), był indywidualnym mistrzem świata (1998, 2000), wicemistrzem świata (1999, 2001, 2002) oraz mistrzem Europy (2000, 2004). Ponad trzydzieści razy triumfował w regatach z cyklu Pucharu Świata. Z powodzeniem startował także w klasie Star. Wraz z Dominikiem Życkim w 2008 sięgnął po tytuł mistrza świata, a także mistrza Europy (2012). Krajowy multimedalista, dziesięciokrotny mistrz Polski w klasie Finn, trzykrotny w klasie Star. Reprezentował klub YKP Warszawa i Gdański Klub Żeglarski. Zaczął uprawiać żeglarstwo w wieku 9 lat (jego pierwszym jachtem był Optimist) w Yacht Klubie Polski w Warszawie. Pierwszym jego znaczącym sukcesem na arenie międzynarodowej było mistrzostwo świata juniorów w klasie OK-Dinghy (1990). W 1992 rozpoczął starty w klasie Finn, a od 2005 rywalizował w klasie Star. Uczęszczał m.in. do VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie[2]. Po igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 zakończył karierę olimpijską, nie rezygnując zupełnie ze sportu. Pod koniec 2013 roku z powodzeniem wystartował m.in. w prestiżowych regatach Star Sailors League – wraz z Dominikiem Życkim sięgnął po srebrny medal. W 2019 wraz z Brazylijczykiem Bruno Pradą po raz drugi został mistrzem świata w klasie Star[3]. W 2021 zajęli na MŚ 5. miejsce[4]. Zaangażowany w działalność społeczną i biznesową. W lipcu 2009 został mianowany przez prezydenta Pawła Adamowicza Ambasadorem Miasta Gdańsk do Spraw Morskich. W kwietniu 2013 został powołany na stanowisko prezesa Fundacji Gdańskiej. Wśród jego inicjatyw znajduje się wiele imprez promujących sport i żeglarstwo, m.in. realizowany w Gdańsku Program Edukacji Morskiej oraz żeglarski Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jest także komandorem corocznego Zlotu Żaglowców Baltic Sail – największej międzynarodowej imprezy żeglarskiej Gdańska. Założyciel Fundacji Navigare, realizującej m.in. programy Rozwijamy Talenty i Spełniamy Marzenia. W ramach działalności biznesowej prowadzi m.in. firmę szkoleniową Kurs na Sukces, działalność turystyczną pod marką Akademia Kusznierewicza oraz wydaje magazyn pod własnym nazwiskiem. W 2014 rozpoczął działalność w branży nowych technologii. Jest autorem Zoom.me – autorskiego projektu cyfrowej ramki do zdjęć[5]. Jest także współinwestorem firmy Eventory[6]. Miłośnik gry w golfa. W listopadzie 2013 uhonorowany Nagrodą 20-lecia Polskiego Związku Golfa, jako ambasador tej dyscypliny w Polsce. Był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2015[7] oraz ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016[8]. [Źródło: Wikipedia]