GRz 092: Sylwia Maksym | Jak budować relacje z jedzeniem?

To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek numer 92! Pierwszy w 2023 roku! Zapraszam do wysłuchania rozmowy z dietetyczką sportową i kliniczną, Sylwią Maksym. Poruszyliśmy w niej m.in. takie tematy:

 

  • Z jakimi kwestiami sportowcy przychodzą teraz do gabinetu dietetyka?
  • Jakie są współczesne trendy i rekomendacje jeśli chodzi o odżywianie i suplementację w sporcie? W którą stronę zmierzamy?
  • W jaki sposób odżywianie może wpływać na nasz mózg a co za tym idzie funkcjonowanie poznawcze? Co jeść a czego unikać, żeby zwiększyć swoją wydajność nie tylko fizyczną, ale też mentalną?
  • Jak nauczyć się słuchać swojego ciała w kontekście wyłapywania tego, czego potrzebuje? Kiedy słuchanie go nie ma sensu? Jak wyczuć różnice?
  • Skąd bierze się nasza relacja z jedzeniem? Kto lub co na nią wpływa najbardziej? Jak dbać o to, żeby ta relacja z jedzeniem była jak najbardziej zdrowa? Co zrobić, jeśli przestaje taka być? Jak w ogóle to wyłapać?
  • Na co jeszcze wpływają nasze wybory żywieniowe? 
  • Jak możemy stawać się lepszymi, bardziej odpowiedzialnymi i wrażliwymi konsumentami jedzenia? Jak możemy wpływać na nasze lokalne społeczności? Od czego w ogóle zacząć?
  • Czym jest dieta planetarna i czy ma ona szanse zagnieździć się w sportowych społecznościach?
  • Jakbyś miała magiczną różdżkę i mogłabyś nią rozprawić się z trzema rzeczami, które ewidentnie nie służą (polskim) sportowcom i sportowi jako takiemu, to co byś wyeliminowała?

Do siego roku! I smacznego!

Sylwia Maksym. Fot. Archiwum gościa.

Sylwia Maksym

Dietetyczka sportowa i kliniczna. Współpracuje na co dzień z reprezentacją Polski kobiet w piłce nożnej i sportowcami wytrzymałościowymi. Autorka podcastu Kobieta w Sporcie i Paliwo z Roślin, rozwijająca markę pod tą samą nazwą. Inspiruje do roślinnego gotowania i troski o regenerację za pomocą skrojonej według indywidualnych potrzeb diety. W swojej pracy stawia na edukację zawodniczek i zawodników, dzięki której troska o zdrowie i mobilizacja do osiągania najlepszych wyników sportowych są priorytetem. Sylwia trenuje kolarstwo górskie, na swoim koncie ma ukończony jeden z najtrudniejszych wyścigów etapowych w Europie – Bike Transalp, w którym wzięła udział w 2022 roku pokonując w 7 dni ponad 560 kilometrów i prawie 19 tysięcy metrów przewyższenia. Wielbicielka drożdżówek z makiem, fig i kawy. Zaraża optymizmem i uśmiechem, czego konsekwencją jest troska o zdrowie, świadomość, edukację, dbałość o kondycję środowiska i dobro zwierząt.