GRz 093: Andrzej Bernardyn | Jak budować i przebudowywać nawyki?

Dzień dobry po raz drugi w 2023 roku! To jest dziewięćdziesiąty trzeci odcinek podcastu Głowa Rządzi, w którym rozprawiamy o nawykach. Gościem – polecany przez społeczność trenerską trener biznesu i ekspert od tematu nawyków – Andrzej Bernardyn. Tu od razu ukłony w stronę fejsbukowej grupy „Trener Trenerowi Trenerem”, gdzie dostałem sporo rekomendacji potencjalnych gości. Myślę, że jest to odcinek między innymi dla tych wszystkich, którzy nierozważnie ustalali noworoczne cele i postanowienia i już na początku lutego zostali zweryfikowani przez szarą rzeczywistość. Oczywiście jestem też przekonany, że osoby spoza tego grona znajdą coś tu dla siebie. Bo nawyki zwyczajnie dotyczą każdego z nas.

Andrzej odpowiada m.in. na takie pytania:

  • Czym tak naprawdę jest nawyk?
  • Jakie mity na temat nawyków słyszysz najczęściej i jak się z nimi rozprawiasz?
  • Od czego zależy szybkość rozwijania nawyków?
  • Jak pozbyć się złych nawyków? Albo osłabić ich działanie? Np. związanych z techniką wykonania w sporcie?
  • Jak utrwalić dobre, pożądane nawyki?
  • Jak działają nawyki i jak możemy wykorzystać tę wiedzę?

A partnerem tego odcinka jest Wydawnictwo Galaktyka, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. To drugi raz, kiedy słyszycie o naszej współpracy, ale z pewnością nie ostatni! Przygotowuję kolejne materiały na podstawie tony książek, które dostałem do recenzji. Wydawnictwo Galaktyka przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki. Na przykład „Atomowe nawyki” Jamesa Cleara.

Tyle tytułem wstępu. Dbajcie o siebie i podajcie dalej ten odcinek!.

Andrzej Bernardyn. Fot. Archiwum gościa.

Andrzej Bernardyn

Trener biznesu, ekspert od rozwijania nawyków, lider organizacji pozarządowych. Prowadzi szkolenia od 17 lat.  Autor książki Przewodnik po Krainie Nawyków – praktycznego kompendium wiedzy, które pokazuje krok po kroku proces rozwijania nawyków. Autor edukacyjnej gry planszowej Kraina Nawyków – jedynej w Polsce gry planszowej, która pomaga w rozwijaniu nawyków i nowych umiejętności oraz motywuje do codziennej pracy nad nimi, dzięki zdrowej rywalizacji, pięknym grafikom i mechanizmom psychologicznym. Prowadzi szkolenia i treningi indywidualne dotyczące rozwoju nawyków – organizacyjnych, zespołowych oraz indywidualnych. Dodatkowo jest autorem 2 podcastów: polskiego Od laika do stoika, promującego odkrycia współczesnej psychologii i stoickiej filozofii oraz angielskiego The Helpful Habits, w którym prezentuje proste nawyki usprawniające nasze życie. Prywatnie tato 4 dzieci i mąż jednej żony, praktykujący stoik, uczący siebie i innych, jak zachować spokój i pogodę ducha, amator silnych wrażeń (morsowanie, paralotnia, granie w pokera na wysokich stawkach).