GRz 094: Robert Rutkowski | Czy w sporcie jest miejsce na alkohol?

Dzień dobry! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, to jest odcinek 94. Przyszedł ten czas, kiedy na łamach podcastu poruszamy temat picia, picia alkoholu. W naszej kulturze to kwestia powszechna, ale też niewygodna i zdecydowanie bagatelizowana. Bo przecież człowiek nie wielbłąd i pić musi, a rybka lubi pływać. Tylko konfidenci nie piją alkoholu, więc nie ma co ufać tym, co nie piją. No więc jak tam, kolego, z nami się nie napijesz? Za twoje zdrowie? No weź, nie pierdol, piwo to nie alkohol. A jak napijesz się setki, to się rozluźnisz i lepiej ci pójdzie. Nie zatankujesz, to nie pojedziesz. I pamiętaj! Wszystko jest dla ludzi.

Jak stwierdziła moja koleżanka po fachu Jagoda Smoleńska, Polacy mówią o alkoholu jak o kupowaniu pieczywa. A jak się dowiecie z rozmowy kupują i spożywają go dużo, coraz więcej. W sporcie, który jak mówi gość odcinka Robert Rutkowski powinien być świątynią dla ciała i umysłu, też pojawia się alkohol. Często w obfitości, żeby nie powiedzieć nadmiarze. Celebruje się sukcesy, bo przecież kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Zresztą trudno sobie wyobrazić mistrzowską galę bez oprawy alkoholowej – strzelających korków od szampana lub chociaż wina musującego (to w niższych ligach) czy wielkich kufli piwa, którymi zawodnicy oblewają siebie nawzajem do rytmu We are the champions legendarnego zespołu QUEEN. W alkoholu oczywiście topi się też smutki i żale wynikające z niepowodzeń sportowych, kontuzji, popsutych relacji, pustki która czasami ogarnia każdego z nas. To częsta i społecznie akceptowalna droga ucieczki od przeżywania trudnych emocji związanych z takimi wydarzeniami czy. Alkohol to też sposób wielu trenerów na rozwiązywanie konfliktów wewnątrz drużyny – „niech oni się razem nachleją i wyjaśnią wszystkie niesnaski” albo integrację grupy – od niewinnego grilla, piwka w autobusie powrotnym z meczu przy prowizorycznym stole do pokera, aż po pełnoprawną libację. Kłopoty związane z piciem alkoholu są przez nasze społeczeństwo, w tym również społeczność sportową, bagatelizowane i rozgrzeszane zdecydowanie łatwiej, niż inne używki takie jakie papierosy, marihuana czy twarde narkotyki. Już nie mówię o wszechobecnym cukrze czy śmieciowym jedzeniu.

I właśnie o tym całym alkoholu, jest ten odcinek. Robert Rutkowski opowiada o nim jednoznacznie. Przedstawia perspektywę, która niektórym może wydać się ortodoksyjna, nieakceptowalna, burząca porządek ich świata. No bo przecież zawsze się piło, no i jakoś to było. Mistrzostwa się zdobywało, medale, nawet tych najważniejszych imprez, rekordy się biło na kacu albo nawet jeszcze trochę po pijaku… I ten alkohol nie przeszkadzał nikomu. No więc po co podnosić raban? Czemu się na to burzyć? Zapraszam do odsłuchania. W dobrej wierze wbijamy kij w mrowisko. Enjoy!

  • Po co nam w ogóle alkohol? Co robi alkohol z naszym ciałem i umysłem?
  • Jak wygląda proces uzależniania się od substancji? Kiedy nadużywanie zamienia się w uzależnienie? Jak to wygląda w przypadku uzależniania się od alkoholu?
  • Jak wygląda skuteczny proces leczenia i terapii uzależnień od alkoholu (i innych substancji psychoaktywnych)?
  • Kiedy można przypuszczać, że nadużywanie alkoholu (lub innych substancji) jest realnym problemem?
  • Czy dobrze jest próbować odstawiać alkohol na własną rękę? Jeśli tak, to czy stanowczo, czy stopniowo? Kiedy lepiej zwrócić się po pomoc? Jakie mamy ku temu możliwości w Polsce?
  • Jak nagłe odstawienie alkoholu uzależnionego sportowca lub trenera potencjalnie wpływa na wykonywane przez nich zadania?
  • W jaki sposób alkohol wpływa na koncentrację uwagi / emocje / sen i regenerację?
  • Jeśli w zespole lub grupie treningowej podejrzewa się problem alkoholowy, w jaki sposób o nim rozmawiać? Możemy wziąć pod uwagę sytuację, w której to trener nadużywa alkoholu jak i taką, w której alkoholu nadużywają zawodnicy.
  • Czy alkohol jest substancją zakazaną przez WADA
  • Co by się stało z polskim sportem, gdyby polscy sportowcy przestali pić alkohol?
Robert Rutkowski. Fot. Archiwum gościa.

Robert Rutkowski

Pedagog, certyfikowany psychoterapeuta, wykładowca Akademii Psychologii Przywództwa przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, w latach ’80 reprezentant Polski w koszykówce, autor książek: „Oswoić narkomana”, „Pułapki przyjemności”, „Toksyczna matka”. W latach 2010-2013 opiekun psychologiczny Tomasza Golloba oraz Żużlowej Reprezentacji Polski 7- krotnych Drużynowych Mistrzów Świata.