GRz 073: Małgorzata Szewczyk-Nowak | Depresja w sporcie – wymysł, moda, a może realny problem?

W pierwszym odcinku w 2022 roku razem z Gosią Szewczyk-Nowak staramy się przybliżyć trudny temat depresji w sporcie odpowiadając m.in. na takie pytania:

 • Czym jest depresja jako jednostka chorobowa?
 • Jakie są najczęściej zauważane przez nas mity dotyczące depresji we współczesnym sporcie?
 • Jak na depresję choruje sportowiec?
 • Ilu ludzi w Polsce i na świecie choruje na depresję?
 • Jak na tym tle wypadają sportowcy?
 • Dlaczego coraz więcej osób choruje na depresję w sporcie i w populacji ogólnej?
 • Co można zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko występowania depresji w sporcie?
 • Jak wygląda proces dochodzenia do zdrowia?
 • Jak skonstruować swoją apteczkę pierwszej pomocy psychicznej?
 • Jak może wyglądać sytuacja po zakończeniu kariery sportowej?
 • Jak wygląda i jak może wyglądać współpraca specjalistów pomagających zawodnikowi wychodzić z depresji?
 • Co mogą zrobić bliscy osoby w depresji, żeby jej pomóc? Czego lepiej nie robić?

Uważnego słuchania! Dajcie znać, jakbyście mieli dodatkowe pytania i chcieli więcej tematów związanych ze zdrowiem psychicznym w tym podcaście. Trzymajcie się ciepło i zdrowo!

Gosia Szewczyk-Nowak w hali LA w Spale. Fot. Grzegorz Więcław.

Małgorzata Szewczyk-Nowak

Certyfikowany psychoterapeuta (certyfikat nr 729), psycholog oraz pedagog. Ukończyła psychologię kliniczną oraz pedagogikę resocjalizacyjną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest absolwentką 4 -letniej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, które jest akredytowane przez Europejskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnych i Poznawczych (EABCT). Ukończyła również szkolenie rekomendowane przez European Association for Transactional Analysis (EATA) w koncepcji Analizy Transakcyjnej oraz zdała egzamin 101 prowadzony przez TSTA Dominique Dye. Aktualnie jest w procesie szkoleniowym przygotowującym do certyfikacji terapeuty schematu.

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Psychiatrii Dorosłych Szpitala im. Karola Jonschera w Poznaniu  oraz w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii na Oddziale Opieki Paliatywnej, Oddziałach Chorób Płuc i Oddziałach Rehabilitacyjnych. W 2017 roku brała udział w programie badawczym terapii ofiar wypadków drogowych TRAKT w Interdyscyplinarnym Centrum Genetyki Zachowania Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie uczestniczy w projekcie badawczym realizowanym przez Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Poznaniu świadcząc swoje usługi jako terapeuta.

Od 2014 roku prowadzę prywatny gabinet, a od 2020 roku współpracuje z Polskim Związkiem Lekkiejatletyki. 

Pracuje głównie w podejściu poznawczo-behawioralnym z uwzględnieniem terapii schematu, ale chętnie korzysta z dorobku naukowego innych paradygmatów, zwłaszcza terapii systemowej. Szczególną „sympatią” darzy również koncepcję pracy opartą na Analizie Transakcyjnej.

W swojej pracy kieruje się zasadami Kodeksu Etyczno – Zawodowego Psychologa oraz Kodeksu Etycznego Psychoterapeuty. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności, a pracę terapeutyczną poddaje regularnej superwizji.

Prywatnie żona i mama trójki dzieci.