To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 44! Dzisiaj gościem i gwiazdą jest Magadalena Fularczyk-Kozłowska, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich i wielokrotna medalistka wielu innych kluczowych imprez. Magda medali zdobyła w swojej karierze na tyle dużo, żeby wiedzieć, że każdy medal ma dwie strony. Pierwsza strona medalu, którą w odcinku nazywam tą jasną, to oczywiście sukces, który zwykle jest utożsamiany z wielkimi osiągnięciami sportowymi, takimi na jakie zapracował sobie w swoim życiu mój gość. Sukces może być wielowymiarowy – może być on np. stricte sportowy, ale w dzisiejszych czasach wiąże się także z popularnością w mediach, finansami itd. O jasnej stronie medalów sportowców możemy poczytać w internecie, zobaczyć ją na profilach społecznościowych, usłyszeć w powierzchownych często wypowiedziach w wywiadach. Tu też o tym porozmawiamy, choć mam nadzieję, że wchodzimy nieco głębiej, niż w przeciętnym wywiadzie, bo Magda odpowiada na takie pytania jak:
- Jak smakują różne medale?
- Jak „wyreżyserować” koniec swojej kariery? Na ile to jest w ogóle możliwe?
- Czy można godzić wyczynowe uprawianie sportu z macierzyństwem?
- Dlaczego wzrost jest ważny w wioślarstwie i jak można sobie poradzić jeśli komuś brakuje 7cm?
- Czym można nadrobić brak predyspozycji genetycznych do wybranej dyscypliny?
- Dlaczego w wioślarstwie nie ma podium olimpijskiego?
- Jakie cechy i umiejętności mentalne potrzebne są do funkcjonowania w wioślarstwie?
- W jaki sposób zespoły wioślarskie zgrywają się i docierają na wodzie i na lądzie?
- Kto wchodzi w szeroki sztab osady wioślarskiej?
- Jaka jest rola trenera w wioślarstwie? Jak może pomóc osadzie podczas regatów?
W drugiej części rozmowy obracamy medale Magdy na drugą stronę, żeby zobaczyć co się dzieje, kiedy światła zgasną, a medale tracą blask. Zastanawiamy się jaka jest druga, ta ciemniejsza strona medalu? Z jakimi poświęceniami się wiąże? Jaką cenę trzeba zapłacić, nawet nie za sukces, a za szansę na sukces? No i czy ta transakcja w ogóle się opłaca? Magda Fularczyk-Kozłowska otwarcie i odważnie opowiada o tych wyrzeczeniach i trudnościach, mocno związanych ze zdrowiem i dobrostanem psychicznym. Odpowiada na takie pytania jak:
- Co sport daje, co zabiera?
- Jaka jest cena sukcesu sportowego? Co sportowcy muszą poświęcić, żeby dać sobie szansę na sukces? Czy warto?
- W jaki sposób depresja dotyka sportowców?
- Jak ważna jest „odskocznia” od sportu?
- Jak sam sportowiec i system dookoła niego może dbać o dobrostan i zdrowie psychiczne?
- Jak Magda podchodzi do wychowania swojej córeczki?
- Co mogą zrobić sportowcy doświadczający trudności, które mogą wpływać na zdrowie i dobrostan psychiczny?
Jestem więcej, niż przekonany, że takie rozmowy w sporcie są bardzo potrzebne i jeśli stwierdzisz podobnie mam nadzieję, że podasz ją dalej w świat tak, żeby podcast Głowa Rządzi, a w tym wypadku głos Magdy, dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. Za każdego szera i podanie dalej serdecznie Tobie dziękuję!
Na koniec wstępu tak jak w ostatnich odcinkach mała tablica ogłoszeń. Jeśli chciałbyś jeszcze bardziej zaangażować się w wspieranie podcastu Głowa Rządzi, mam dla Ciebie trzy propozycje. Pierwsza z nich to dołączenie do grupy facebookowej Głowa Rządzi Społeczność. To nic nie kosztuje, a czasami nawet można załapać się na informacje i bonusy, którymi nie dzielę się na swoim fanpage’u. Druga opcja to wsparcie podcastu poprzez serwis Patronite, gdzie słuchacze małymi kwotami mogą Wreszcie trzeci wariant to dołączenie do szkolenia, które organizuję razem z Mikołajem Markiewiczem, gościem 42 odcinka podcastu. Szkolenie dotyczy Treningu Widzenia w Sporcie i odbędzie się już 7 listopada w Gliwicach (albo online, jeśli pandemia nie pozwoli na formułę stacjonarną). Bilety powoli zaczęły się rozchodzić, a ilość miejsc jest ograniczona!
No! Tyle z tablicy ogłoszeń. Teraz nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci miłego i uważnego słuchania Magdy. Ta kobieta zdecydowanie ma co opowiadać! Enjoy!
Magdalena Fularczyk-Kozłowska
Sportowiec. Wioślarka. Najwybitniejsza zawodniczka w historii Polskiego Wioślarstwa. Mistrzyni Olimpijska (Rio de Janerio, 2016), brązowa medalistka (Londyn, 2012). Mistrzyni Świata, Mistrzyni Europy, zdobywczyni Pucharu Świata, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Absolwentka Wyższej Szkoły Gospodarki ze specjalizacją Zarządzanie Sportem. Członek Zarządu LOTTO Bydgostia Bydgoszcz. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pasjonatka żeglarstwa i gotowania. Szczęśliwa żona i mama dwuletniej Marianny.