GRz 095: Maciej Szyszka | Jak budować wydolność 2.0?

Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi! To jest odcinek 95, a podcast obchodzi właśnie 4 urodziny. Także feliz cumple i alles gute zum Geburstag! A także wytrwałości w drodze do setki. Może nie w kontekście lat, ale odcinków, czemu nie! Jeżeli chcesz całkiem dosłownie dorzucić się do tych życzeń, to możesz wejść na profil podcastu w serwisie patronite i poprzez wpłatę niewielkiej kwoty zostać patronem tego wspaniałego, długowiecznego projektu. Jeśli jednak inflacja na to nie pozwala, co też zrozumiem, to można ten urodzinowy prezent zrobić podcastowi w inny sposób, kompletnie nieangażujący twój portfel. Każda recenzja, pozytywna ocena odcinka tego i poprzednich gdzieś w internetach, czy to na platformach podcastowych czy w mediach społecznościowych to równie wartościowy prezent, który pozwala mi rozwijać tę podcastową sagę. A setka coraz bliżej!

Wypada jeszcze powiedzieć, że partnerem tego urodzinowego odcinka ponownie jest Wydawnictwo Galaktyka. Wydawnictwo, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też nierzadko filozofii i duchowości. To trzeci raz, kiedy słyszycie o naszej współpracy i mam nadzieję, że jeszcze nie ostatni! Przygotowuję kolejne materiały na podstawie tony książek, które dostałem do recenzji. Wydawnictwo Galaktyka przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki. W kontekście tego odcinka polecam pozycję Bena Greenfielda pod tytułem „Wydolność 2.0. Wykorzystaj potencjał ciała i usprawnij umysł”. To dobry punkt startu, żeby pogłębić treści poruszane przez mojego gościa w tym odcinku.

A gościem jest Maciek Szyszka, fizjoterapeuta i trener oddechu, z którym po raz kolejny na łamach podcastu poruszam kwestie związane z optymalizacją własnego ciała i umysłu. Szczególną uwagę poświęcamy tematowi ekspozycji na zimno, która dotychczas nie była jeszcze tak mocno zgłębiona w podcaście, chociaż odcinek z Kubą Sawickim zaczyna się właśnie od morsowania w Morzu Bałtyckim. Mam nadzieję, że wyszła nam całkiem ciekawa rozmowa!

Enjoy!

Maciej Szyszka oddycha na łonie natury. Fot. Archiwum gościa.

Maciej Szyszka

Od najmłodszych lat jest związany ze sportem. Swoją przygodę zaczął jako siedmiolatek od żeglarstwa, potem trenował pływanie, koszykówkę i sporty siłowe we wszystkich dyscyplinach odnosząc sukcesy. Od początku poszukiwał możliwości holistycznego treningu i rozwoju fizycznego na długie lata. Jego marzeniem było zostanie zawodowym sportowcem. Kończąc szkołę średnią i rozpoczynając studia na kierunku fizjoterapii nie spodziewał się, że moje marzenie może się spełnić jednak głęboko w nie wierzył. Równolegle z rozpoczęciem studiów związał się ze sztukami walki i ta przygoda trwa do dnia dzisiejszego. Zawodowo prowadzi treningi oddechowe i mentalne. Po 10 latach ciężkich treningów Wing Tsun Kung Fu został przyjęty jako prywatny uczeń swojego chińskiego Mistrza sifu Kong Chi Keunga i mógł rozpocząć naukę pod jego okiem w Hong Kongu. Tam ma możliwość pogłębiania swojej wiedzy oraz trenowania z najlepszymi na świecie w tej dyscyplinie. Szukając dalszych dróg rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności rozpocząłem treningi w zakresie kalisteniki i Brazylijskiego Jiu Jitsu. Ceni sobie holistyczne podejście do treningu dlatego szkolę się wielokierunkowo, by z każdej dyscypliny czerpać to co najcenniejsze. Jest dyplomowanym instruktorem samoobrony, ukończył też kurs trenera personalnego i szkolił się z zakresu dietetyki. Obecnie pogłębia swoją wiedzę z zakresu technik oddechowych u Wima Hofa (Ice Man), Patricka McKeowna metoda Bouteyko, Tulku Lobsang techniki medytacyjne oraz z ogólnie pojętej motoryki na warsztatach z Ido Portalem. Definiuje go sprawność fizyczna i chęć ciągłego rozwoju, wykorzystuje wiedzę by jak najlepiej poprawić swoje wyniki sportowe.