GRz 085: Grzegorz Więcław | O co pytają studenci psychologii sportu?

To jest 85 odcinek podcastu Głowa Rządzi. Publikuję w nim nagranie z moim udziałem z kwietniowego spotkania ze studentami z Koła Naukowego Psychologii Sportu Uniwersytetu SWPS w Warszawie. To było webinarium, które odbyło się w ramach cyklu Sportowe Spotkania Psychologiczne, na które studenci zapraszają gości-specjalistów ze świata psychologii sportu. W momencie publikacji przewodniczącą koła jest Natalia Kocielnik, a opiekunką Zuzanna Gazdowska. Warto śledzić ich działalność, bo zwyczajnie robią dobre projekty. Spotkanie ze mną poprowadzili: Natalia Kocielnik, Kinga Waldek i Bartek Bugowski.

Poniżej publikuję raport ze spotkania ze mną:

Gościem naszego SSP 12 kwietnia był psycholog sportu, twórca podcastu „Głowa rządzi”, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Psychologów Sportu – Grzegorz Więcław. Grzegorz opowiedział nam między innymi o swojej edukacji w Kanadzie oraz Finlandii. Wspomniał, że zagraniczne studia przede wszystkim nauczyły go nastawienia na partnerstwo, a nie hierarchię. Jako psycholog sportu pracował w ponad 20 różnych dyscyplinach. Sam jest osobą aktywną fizycznie. Zaznaczył, że w każdej dyscyplinie sportu psychologia ma nam coś do powiedzenia, istotne jest odkrycie- co i ile. Wchodząc w pracę z nową dyscypliną ważna jest eksploracja czym dana dyscyplina jest, jak wygląda w praktyce z punktu widzenia obserwatora, kibica oraz, na ile to możliwe, samego zawodnika. Z jednej strony warto obserwować, zdobywać własne doświadczenie, a z drugiej pytać i zachowywać pewną ciekawość. Nasz gość ponadto opowiedział nam o początkach podcastu „Głowa rządzi”. Taka forma dzielenia się wiedzą pozwala poprowadzić ciekawą rozmowę, która w innych okolicznościach mogłaby być niemożliwa. Spotkanie z drugim człowiekiem, które dodatkowo może być zapisane i odtworzone przez innych ludzi, pozwala złapać wiele różnych perspektyw na życie. Grzegorz poruszył również temat porażki w sporcie. Zawodnik nie zawsze zdobywa medale, nie zawsze odnosi sukcesy. Warto o tym mówić otwarcie. Usłyszeliśmy także, że: Sport może obejść się bez psychologów, ale nie bez psychologii. Oprócz pracy z klientem warto nawiązać również kontakt z jego otoczeniem, na co wskazuje współczesny w psychologii sportu trend środowiskowy. Praca mentalna bowiem to nie tylko cotygodniowe spotkanie z psychologiem, ale kształtowanie myślenia, podejścia, głowy zawodnika na co dzień. Grzegorz przekazał nam ogromną dawkę wiedzy, zwrócił uwagę na mnóstwo istotnych kwestii i doradził skąd warto czerpać informacje, jak stale poszerzać swoje horyzonty. W ciągłym rozwoju może nam pomóc uczestnictwo w konferencjach oraz lektura biografii innych psychologów sportu. Grzegorz, bardzo dziękujemy za to spotkanie!

To ja dziękuję za zaproszenie! Cała przyjemność po mojej stronie. No i polecam się na przyszłość.

Grzegorz Więcław podczas zawodów w Leirze. Fot. M. Laudy.

Grzegorz Więcław

Absolwent wydziału psychologii i komunikacji na Simon Fraser University (Vancouver, Kanada) oraz psychologii sportu i aktywności fizycznej na University of Jyväskylä (Jyväskylä, Finlandia). Obecnie mieszka w rodzinnych Gliwicach i współpracuje m.in. z Polskim Związkiem Lekkoatletyki, Akademią Piłkarską Piasta Gliwice, szkołami mistrzostwa sportowego i zawodnikami indywidualnymi różnych dyscyplin sportowych. Od 2015 roku wdraża podstawę programową autorskiego przedmiotu „psychologia w sporcie” dla OSPR przy XI LO w Gliwicach. Pracował także z klubami Superligi piłki ręcznej, Futsal Ekstraklasy oraz I ligi koszykówki i żużla. Dodatkowo wykłada na uczelniach wyższych, publikuje i tłumaczy teksty związane z psychologią sportu. W 2018 roku wyszła jego pierwsza książka pt. Ile sił w głowie: Psychologiczny niezbędnik biegacza. Sam uwielbia ruch, a szczególnie w postaci aktywności fizycznej, podróży oraz rozwoju osobistego. Jego motto brzmi: „Kto chce – szuka sposobów, kto nie chce – szuka powodów”.