GRz 016: Alicja Tchórz | Jak można zdobywać fundusze na swój sportowy rozwój?

Alicja Tchórz. Fot. Archiwum gościa.

Mi się wydaje, że brak środków jest związany z tym, że słabo się reklamujemy. Nie mówimy o tym, że czegoś nam brakuje. Tak naprawdę te pieniądze są. Trzeba się tylko po nie pochylić, trochę za nimi pochodzić. […] Ludzie, którzy pasjonują się sportem, a są biznesmenami nie mają problemu ze wsparciem jakiejś inicjatywy prosportowej.

Alicja Tchórz

pływaczka

Gościem szesnastego odcinka podcastu Głowa Rządzi jest Alicja Tchórz, polska pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym, olimpijka z Londynu i Rio, obecnie z celownikiem ustawionym na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Oprócz prowadzenia własnej kariery sportowej, Alicja jest również inicjatorem i głównym mózgiem operacyjnym platformy internetowej nasimistrzowie.pl, który łączy zawodników różnych dyscyplin z potencjalnymi sponsorami. Nasza rozmowa jest podzielona na dwie części. W pierwszej pytam Alicję o jej własną karierę sportową i osobiste perspektywy na pływanie. Odpowiada między innymi na takie pytania:

  • Jak zaczęła się jej przygoda ze sportem? Co lub kto zainspirował Alicję do uprawiania akurat pływania?
  • Co uważa za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie i dlaczego?
  • W jaki sposób przygotowuje się mentalnie do najważniejszych startów? Czy ma jakieś techniki treningu mentalnego, które lubi najbardziej lub które uważa za najskuteczniejsze?
  • Jak łączyć wyczynowe uprawianie sportu ze studiami i własnym rozwojem poza pływalnią? Czy to jest w ogóle możliwe!? 

W drugiej części zwracamy się już ku tematom związanym z finansowaniem zawodników w Polsce i istocie odpowiedniego zaplecza finansowego. Tutaj Alicja odpowiada na następujące pytania:

  • Jak ważne jest odpowiednie finansowanie dla „spokojnej głowy” zawodnika przygotowującego się do startów na arenie międzynarodowej? Co ono oznacza – tj. ile funduszy jest koniecznych do optymalnego przygotowania się? Na co one są przeznaczane?
  • Jakie są potencjalne źródła pozyskiwania funduszy zawodników klasy światowej, np. w pływaniu
  • Skąd wziął się pomysł na projekt nasimistrzowie.pl? W jaki sposób działa, jakie ma cele? Dlaczego jest potrzebny? Jakie są echa projektu ze strony środowiska sportowego i biznesowego?

Dla mnie cała historia Alicji to piękny przykład metamorfozy sposobu myślenia i nastawienia. Po psychologicznemu powiedzielibyśmy, że było to przesunięcie punktu umiejscowienia kontroli z zewnętrznego na wewnętrzny. Po ludzku – zamiast czekać, aż zmieni się świat, Alicja wzięła sprawy w swoje ręce i to ona krok po kroku zaczęła go zmieniać. Mam nadzieję, że ten odcinek będzie nie tylko inspiracją do działania z takim rozmachem i odwagą jak Alicja Tchórz, ale także stanie się konkretnym drogowskazem do tego jak można zdobyć fundusze na realizowanie swoich sportowych marzeń. Koniecznie przesłuchajcie do samego końca i odwiedźcie stronę nasimistrzowie.pl! Dobrego dnia!

Alicja Tchórz. Fot. Edward Puławski

Alicja Tchórz

Polska pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Dwukrotna wicemistrzyni Europy na krótkim basenie (Najtania, 2015 i Kopenhaga, 2017), wicemistrzyni igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games we Wrocławiu (2017), multimedalistka Mistrzostw Polski seniorów (132 medale, w tym 85 złotych), wielokrotna rekordzistka Polski (39 razy pobijała rekordy kraju seniorów). Obecnie reprezentuje klub Juvenia Wrocław. Co znamienne, Alicja Tchórz z powodzeniem łączy wyczynowe uprawianie sportu z nauką i biznesem. Doktoryzuje się z ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Założyła i przewodzi stowarzyszeniu nasimistrzowie.pl, odpowiedzialnym za działania ogólnopolskiej platformy internetowej łączącej sponsorów i kibiców z najlepszymi zawodnikami w kraju, której głównym celem jest ożywienie rynku sponsoringowego w Polsce.

Odnośniki

Kwestie poruszone w rozmowie