GRz 096: Grzegorz Pasuto | Jak wygląda selekcja do wojsk specjalnych?

Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, to jest odcinek 96. Pierwszy raz w historii podcastu przepytuję tu człowieka z obszaru wojskowości. Konkretnie to Grzegorz Pasuto, który od 2012 roku służy w Jednostce Wojskowej Agat jako instruktor górski Pionu Szkolenia czyli odpowiedzialny głównie za szkolenia górskie. To Grzegorz jest pomysłodawcą popularnego podcastu JW AGAT, a prywatnie autorem podcastu Mental w Górach. Prywatnie również szkoleniowiec szeroko pojętej tematyki górskiej, współwłaściciel firmy szkoleniowej ParisAdventure. Był na wyprawach w Himalaje, a w zeszłym roku wyprawa na Broad Peak osiągnąłem wysokość przełęczy 7700m gdzie po samotnym biwaku schodziłem i brał udział w akcji ratunkowej rumuńskiego wspinacza.

 

Czy można traktować żołnierzy tak, jak sportowców? Oczywiście. I robi się tak na całym świecie. Wojsko wykorzystuje też wiedzę i doświadczenia z zakresu psychologii sportu do szkolenia, doskonalenia i podtrzymania gotowości bojowej. Znam kilku znakomitych psychologów sportu z USA i Wielkiej Brytanii, którzy wręcz wyspecjalizowali się w pracy z żołnierzami. Jednak żołnierz to specyficzny typ sportowca. Jak mawia znany trener przygotowania motorycznego Kelly Starett, żołnierz to sportowiec, tyle że z mniejszą ilością zasobów. Musi umieć funkcjonować fizycznie i poznawczo w sytuacjach skrajnego wyczerpania fizycznego, ale często też braku jedzenia, wody, snu, odnowy biologicznej itd. Dodałbym jeszcze, że zdecydowanie częściej żołnierze pracują na wyższym ryzyku, a decyzje, które podejmują mogą mieć potencjalnie większe konsekwencje, niż te podejmowane np. przez piłkarza w ostatnich minutach meczu.

Poza tym Grzegorz odpowiada na takie pytania:

 

  • Czym są wojska specjalne i jak różnią się od innych?
  • Co trzeba zrobić, żeby dostać się do wojsk specjalnych (predyspozycje mentalne, fizyczne vs. przygotowanie mentalne, fizyczne)?
  • W jaki sposób wojsko w Polsce korzysta z psychologii i psychologów? Co w tej materii robi się u nas dobrze, a co może zrobić jeszcze lepiej? 
  • Jak żołnierze podchodzą do pracy psychologicznej? 
  • Jakie są podobieństwa i różnice między zawodowym żołnierzem a zawodowym sportowcem?

W tym odcinku pochylamy się nad tym, czym są wojska specjalne i jak wygląda nabór i selekcja do tych jednostek. Oczywiście w naszej rozmowie te kwestie omówione są bardzo pobieżnie, więc jeśli ktoś będzie bardziej zainteresowany tą tematyką, to warto zajrzeć na kanał podcastowy JWA na platformie YouTube, gdzie znajdzie więcej szczegółowych informacji na temat naboru do jednostki. Co ciekawe wcale nie trzeba być najpierw żołnierzem, żeby później móc zostać żołnierzem wojsk specjalnych. Papiery można składać z cywila, pod warunkiem że spełni się podstawowe kryteria dotyczące choćby wieku. Na przykład ja już jestem za stary.

 

Dzięki uprzejmości mojego gościa, który nagrał nasze spotkanie, ten odcinek pojawi się także na kanale Głowa Rządzi na platformie YouTube. Dajcie tam suba już dziś! A tymczasem dobrego słuchania!

Pierwszy Grzegorz w podcaście. Pierwszy podcast w nowym gabinecie. Fot. Grzegorz Więcław.

Grzegorz Pasuto

Od 2012r w JW AGAT jako instruktor górski Pionu Szkolenia czyli odpowiedzialny głównie za szkolenia górskie. Wcześniej służył w SPAP Katowice (Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny w Katowicach, czyli przysłowiowe AT). Dodatkowo równocześnie instruktor na selekcji i współorganizator preselekcji. Pomysłodawca podcastu JW AGAT i autor prywatnego podcastu Mental w Górach. Prywatnie również szkoleniowiec szeroko pojętej tematyki górskiej, współwłaściciel firmy szkoleniowej ParisAdventure. Był na wyprawach m.in. w Himalaje.