To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 42. Dzisiaj zabieram Was w szalenie ciekawy świat treningu wzroku i zapraszam do rozmowy z Mikołajem Markiewiczem, niekwestionowanym ekspertem i pionierem w tej dziedzinie w Polsce. Spotkaliśmy się na skraju Puszczy Kampinoskiej, żeby porozmawiać nie tylko o tym jak ważny jest wzrok w sporcie, ale przede wszystkim jak go można trenować. Zanim jednak dopuszczę mojego gościa do głosu, mam dla Was garść ciekawych ogłoszeń.
Po pierwsze, muszę rozstrzygnąć konkurs, który został ogłoszony w 40 odcinku podcastu. Zwyciężczynią została Anna Dąbrowska, która przesłała konspekt ćwiczenia dla zespołu pt. „Żetony mocy”. Jurorzy konkursu, fundatorzy nagrody i jednocześnie goście tego odcinka, Ewa i Kamil tak uargumentowali swój werdykt: „W propozycji Ani uwidoczniona jest jasna, szeroko rozbudowana struktura, którą można modyfikować do specyfiki pracy z daną dyscypliną, wiekiem zawodników oraz własnego stylu pracy.” To co ujęło ich w szczególności, to odwołanie do teorii samodeterminacji Deciego i Ryana, która leży u podstaw teoretycznych modelu i7W. Zwycięskie ćwiczenie Anny możecie pobrać bezpośrednio na stronie odcinka. Ja jako organizator muszę też podziękować za wszystkie konkursowe zgłoszenia! I choć nagroda rzeczowa była tylko jedna, to chciałbym wyróżnić fantastyczne propozycje ćwiczeniowe przesłane przez Kamila Wargina i Dominikę Baładykę. Dzięki!
Po drugie, właśnie wystartowała rejestracja na online’ową konferencję VASPS 2020, która odbędzie się już na przełomie września i października. VASPS, czyli Virtual Applied Sport Psychology Summit to wydarzenie, na którym eksperci z dziedziny psychologii sportu z całego świata, będą dzielić się swoimi doświadczeniami z praktyki. Już drugi rok z rzędu mam wielką przyjemność wystąpić w tym wielce szacownym gronie 18 prelegentów. Przez te 4 dni będzie się działo, a ja, kolokwialnie mówiąc, będę zamykać tę imprezę, bo moja prelekcja o organizacji pracy psychologicznej w akademiach piłki nożnej jest ostatnią w programie. Dla osób związanych z podcastem i społecznością Głowa Rządzi organizatorzy VASPS przewidzieli 10% zniżkę, a kodem rabatowym jest moje imię i liczba dziesięć, czyli po prostu: GRZEGORZ10. Mam nadzieję, że to fajna opcja, szczególnie dla tych psychologów sportu i studentów psychologii, którzy mają nadzieję wyjść z murów uczelni i skonfrontować swoją wiedzę z literatury, z tym co piszczy w rzeczywistości. Więcej informacji o VASPS na stronie internetowej wydarzenia – vasps2020.com.
Po trzecie, muszę zatrąbić jeszcze o szkoleniach Głowa Rządzi, o których możecie przeczytać na stronie glowarzadzi.pl/szkolenia. Cały czas mamy bilety na całodniowe, kompleksowe szkolenie stacjonarne pt. „SEN W SPORCIE” z Mateuszem Majchrzakiem, gościem 39 odcinka podcastu. Będziemy rozmawiać o optymalizacji snu dla lepszych wyników sportowych i dobrostanu psychofizycznego. Naprawdę warto do nas dołączyć! Spotykamy się i działamy w 26 września w Gliwicach, a bilety w cenie STANDARD dostępne będą jeszcze tylko niecały tydzień od momentu publikacji tego odcinka lub do momentu ich wyprzedania. Wspólnie z Mateuszem mamy nadzieję, że zobaczymy się niebawem! W razie dodatkowych pytań, śmiało odzywajcie się do mnie bezpośrednio. Drugim wydarzeniem szkoleniowym będą zajęcia prowadzone przez gościa tego odcinka. Mikołaj Markiewicz będzie w Gliwicach w listopadzie i będzie można z nim zgłębić tematy związane z treningiem wzroku. Będzie to również całodniowe szkolenie nastawione przede wszystkim na praktykę. Myślę, że to prawdziwa gratka dla wszystkich trenerów, w szczególności trenerów przygotowania motorycznego, ale także psychologów sportowych. Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia już wkrótce na mojej stronie internetowej, także w notatkach do tego odcinka oraz we wszystkich kanałach mediów społecznościowych Głowa Rządzi.
Tyle tytułem wstępu. Mam nadzieję, że ta tablica ogłoszeń przed odcinkami tworzy ciekawą ofertę dla tej społeczności, która już od wielu miesięcy tworzy się dookoła podcastu Głowa Rządzi. Jak pojawią się jakieś pytania lub sugestie, to śmiało dawajcie znać!
A Mikołaj Markiewicz odpowie w tym odcinku na takie oto pytania:
- Dlaczego trening wzroku nie zaczyna się od myślenia o oku?
- Jakie struktury odpowiadają za widzenie? Jakie funkcje ma wzrok?
- Czym jest widzenie peryferyjne?
- Jak ważna jest regeneracja oczu dla ich dobrego funkcjonowania w życiu w ogóle i ?
- Jak współczesna technologia, a w szczególności patrzenie w małe ekrany, ma wpływ na motoryka gałki ocznej? Jak sobie radzić ze smartfonową rzeczywistością?
- Jak trening wzroku może różnić się dla różnych dyscyplin sportowych?
- Jak ćwiczyć wzrok?
- Jak się ma widzenie do percepcji, a percepcja do decyzyjności?
- Jak funkcjonuje wzrok w stresie?
- Jak wyglądają procedury związane z izolowanym i zintegrowanym treningiem wzroku?
- Czym jest „plaga krótkowzroczności”?
Pozdrawiam i życzę miłego słuchania!
Mikołaj Markiewicz
Ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Usprawnianiem widzenia zajmuje się od 39 lat. Szkolił się w USA i w ośrodkach europejskich. Pracuje w Polsce, Niemczech i w USA. Stworzył metodę pracy ze wzrokiem, Trening Widzenia®, łączącą psychologiczne podejście rozwojowe z doświadczeniami zdobytymi przez zagraniczne ośrodki pracy ze wzrokiem. Od 1995 roku prowadzi ośrodek, obecnie pod nazwą Instytut Treningu i Terapii Widzenia®. Jako jedyny Polak został przyjęty do Bates Teachers Association, należy też do Association of Vision Educators.
Specjalizuje się w opracowywaniu programów dla grup zawodowych mających specyficzne potrzeby w zakresie wzroku: pilotów, kierowców, informatyków czy sportowców. Nad usprawnianiem widzenia pracuje indywidualnymi sportowcami, szkolił Reprezentację Polski w piłce siatkowej mężczyzn, pracował z zawodnikami Akademii Legii Warszawa, jest współautorem książki PERCEPCJA WZROKOWA W GRACH SPORTOWYCH Podstawy teoretyczne i implikacje praktyczne pod redakcją prof. Zwierko.