GRz 041: Krzysztof Gajewski | Ile może przepłynąć człowiek?

Cześć i czołem! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, jedyna w swoim rodzaju audycja gdzie psychologia sportu nabiera realnej i praktycznej formy. Dzisiaj przybiera twarz konkretnego człowieka, który na początku sierpnia wszedł do wody i zaczął płynąć. Na ląd wrócił dopiero po 48h godzinach i ponad 100 przepłyniętych kilometrach. Ten wyczyn to zamach na wiele różnych rekordów, a przede wszystkim badanie gdzie leżą granice ludzkich możliwości. Człowiek o którym mówię to Krzysztof Gajewski, a rozmowa z nim dosłownie kilka dni po tym wielkim wydarzeniu, to była czysta przyjemność. Krzysztof otwarcie dzieli się ze mną swoją dotychczasową wiedzą, doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z pływaniem długodystansowym. Jak na analityczny umysł przystało jego podejście jest mocno ustrukturyzowane. Nie brakuje jednak smaczków psychologicznych i okołotreningowych. Mój gość odpowiada m.in. na takie pytania:

 • Skąd bierze się motywacja do pływania długodystansowego?
 • Dlaczego projekt 48H?
 • Jakie wyzwania fizyczne i mentalne spotkał na trasie Krzysztof?
 • Jak wyglądały przygotowania podczas pandemii?
 • Jak Krzysztof widzi rolę przygotowania mentalnego?
 • Jakie kluczowe rzeczy wpływają wg. Krzysztofa na samokontrolę?
 • Jaki wpływ miał na Krzysztofa wysiłek fizyczny połączony z deprawacją snu i wystawieniem na bodźce takie jak temperatura i woda?
 • Jak wyglądało żywienie w przygotowaniu do bicia rekordu? Jak wyglądało żywienie na trasie?
 • Jaka jest specyfika pływania długodystansowego w kontekście żywienia i wagi startowej w porównaniu do innych sportów?
 • Ile kosztuje sukces w pływaniu długodystansowym?
 • Jak będzie wyglądać kolejne wyzwanie pływackie Krzysztofa?
 • Która płeć dominuje w pływaniu długodystansowym?
 • Jakie kontrowersje mogą pojawić się w zatwierdzaniu długodystansowych wyczynów pływackich? W jaki sposób Krzysztof i jego ekipa zadbali o te kwestie?
 • Kim jest Diana Nyad i Sarah Thomas?
 • Jakie są tipy Krzysztofa na dobre przygotowanie mentalne do startu?
 • Kto jest w teamie Krzysztofa? Jak go zbudował i jak korzysta ze wsparcie swoich ludzi?

Zanim oddam w Twoje uszy tę rozmowę. Mam jeszcze dwa bardzo ważne ogłoszenia dla społeczności słuchaczy, która cały czas rośnie wokół podcastu Głowa Rządzi.

Po pierwsze – od czasu rekonstrukcji strony glowarzadzi.pl, zacząłem redagować krótki newsletter, choć newsletter to chyba trochę słowo na wyrost, ale niech będzie. Trochę wzorem Tima Ferrisa i jego 5 Bullet Friday co tydzień zbieram 5 najciekawszych rzeczy z branży i dzielę się nimi z podcastową społecznością. To zdecydowanie więcej, niż jesteś w stanie znaleźć u mnie w mediach społecznościowych, więc zachęcam do zapisania się na ten cotygodniowy łakomy kąsek informacyjny. Można to zrobić w stopce strony glowarzadzi.pl

Po drugie – cały czas mamy bilety na całodniowe, kompleksowe szkolenie stacjonarne pt. SEN W SPORCIE z Mateuszem Majchrzakiem, gościem 39 odcinka podcastu. Będziemy rozmawiać nie tylko o istocie snu w sporcie, ale także dociekać jak można wprowadzać konkretne zalecenia płynące z badań naukowych i doświadczenia prowadzącego do codziennego funkcjonowania sportowca. Stawiamy na indywidualne podejście i pracę w kameralnej grupie warsztatowej. Obydwaj z Mateuszem liczymy na to, że 26 września spotkamy się w Gliwicach! Więcej informacji na temat szkolenia znajdziesz TUTAJ. Sprawdź to koniecznie!

Tyle ode mnie. A teraz oficjalnie zapraszam do wysłuchania odcinka numer 41, którego gościem i głównym bohaterem jest Krzysztof Gajewski! Enjoy!

Krzysztof Gajewski podczas próby 48H. Fot. Karol Mroczkowski.

Krzysztof Gajewski

Rekordzista Europy w Pływaniu Długodystansowy w kat. The Longest Lake Swim. Rekordzista w pływaniu 48 godzinnym z wynikiem 108.9 km (~125km brutto). Trener Pływania w Triathlon Club Wrocław. Założyciel stowarzyszenia Pływanie bez Piany – organizatora unikatowych zawodów pływackich (organizowanych po ziemią, czy w nocy). Hobbystycznie zajmuje się również pływaniem ekstremalnym (w wodzie poniżej 5°C). Obecnie rozpoczyna przygotowania do ataku na Rekord Świata w kat. The Longest Lake Swim, który planuje na 2021 rok.

Odnośniki

Organizacje i ludzie

Filmy, seriale, książki, podcasty i inne

Podcast Głowa Rządzi