GRz 061: Patrycja Pacak | Jak wygląda świat do góry nogami z kabiny szybowca?

Dzień dobry wszystkim! To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 61, w którym razem z Patrycją Pacak wzbijemy się w powietrze i będziemy patrzeć na świat z lotu szybowcowego ptaka. Patrycja jest aktualną mistrzynią świata w akrobacji szybowcowej w klasie advanced i z wielką pasją dzieli się doświadczeniami zebranymi w ciągu swojej przygody z szybownictwem i lotnictwem. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać i porozmawiać na żywo, bo z tej naszej wymiany zdań wyszedł naprawdę solidny odcinek. Pomimo tego, że był to chyba mój pierwszy raz od początku moich podcastowych działań, kiedy nie zdążyłem się przygotować do nagrania. Poszedłem na żywioł i na tym spontanie wyszło bardzo ciekawie. Przynajmniej sam dowiedziałem się wielu rzeczy, które mnie interesowały. Patrycja zatem odpowiada na moje pytania dotyczące:

 • Czym jest akrobacja szybowcowa?
 • Co może zainspirować do uprawiania sportów lotniczych?
 • Czy istnieją jakieś predyspozycje do uprawiania szybownictwa?
 • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać pilotem?
 • Jak wygląda przygotowanie psychologiczne do lotu szybowcem?
 • Jaka jest istota procedur w powietrzu?
 • Czym się różni się check-list od memory item?
 • Jak piloci trenują wyobrażeniowo? Jakie rzeczy warto wziąć pod uwagę tworząc swoje wyobrażenia?
 • Czy szybownicy tracą przytomność w trakcie przeciążeń związanych z akrobacjami? Jak to się może objawiać?
 • Czym różnią się przeciążenia dodatnie od ujemnych?
 • Jak może wyglądać radzenie sobie ze stresem w kontekście sportów lotniczych?
 • Jak element niepewności może wpłynąć na przygotowania sportowca do zawodów?
 • Dlaczego kobiety rywalizują w akrobacji szybowcowej z mężczyznami? Czy któraś płeć ma jakieś fory?

Myślę, że z opowieści Patrycji można wychwycić wiele smaczków dotyczących przygotowania mentalnego do wysokiego wyczynu sportowego. Na przykład dużo czasu poświęcamy na sposoby trenowania specyficznymi wyobrażeniami, a także na mądre układanie i stosowanie procedur. A tego typu narzędzia mogą służyć nie tylko pilotom, ale także sportowcom uprawiającym inne dyscypliny. Ba, możemy z nich korzystać poza sportem, w codziennym życiu w celu optymalizowania naszego czasu i energii.  

To jest naprawdę odlotowy odcinek, więc zapnijcie pasy i wystartujecie razem z nami 

A! I pamiętajcie też, że jeśli chcecie żeby mój podcast dalej fruwał w eterze, możecie wesprzeć moje działania choćby poprzez podanie go dalej albo dorzucenie się do tej działalności w serwisie Patronite. Obecnie podcast ma 4 patronów, którym z całego serducha bardzo dziękuję. To są drobne kwoty, które robią wielką różnicę i pozwalają mi pokryć część bieżących kosztów manipulacyjnych związanych z prowadzeniem tego kanału. Każda kolejna złotówka przyczynia się do lepszego funkcjonowania audycji Głowa Rządzi w podcastowym eterze, np. pod względem częstotliwości pojawiania się odcinków albo polepszania jakości dźwięku. Ty też możesz wesprzeć ten podcast na Patronite. Za to wielkie, wielki dzięki!

Tyle ode mnie. 3 – 2 – 1. Start!

Patrycja Pacak w swoim żywiole. Fot. Archiwum gościa.

Patrycja Pacak

W 2019 roku zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej startując na szybowcu S-1 Swift w klasie Advanced. Częstochowianka po drugiej konkurencji została liderem klasyfikacji ogólnej i utrzymała prowadzenie do końca zawodów. Po dwóch tygodniach ciężkich zmagań w powietrzu została pierwszą kobietą z tytułem Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej. Rok później zadebiutowała w sporcie samolotowym, zajmując pierwsze miejsce w Pucharze Polski w Akrobacji Samolotowej, a na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu podczas 54. Mistrzostw Polski zajęła 3 miejsce i uzyskała tytuł II-vce Mistrza Polski w klasie Intermediate. Patrycja jest również instruktorem szybowcowym i na lotnisku w Rudnikach prowadzi szkolenia z akrobacji wyższej dla przyszłych zawodników oraz dla tych, którzy po prostu chcą nauczyć się latać „do góry nogami”.