GRz 052: Marzanna Herzig | Jak psychologia sportu rozwijała się przez ostatnie czterdzieści lat?

Dzień dobry, dzień dobry! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, a to jest odcinek 52. Mamy pierwszego lutego 2021r., za oknem mróz i zawierucha, podobnie zresztą jak w mojej głowie i moim życiu przez ostatnich kilka tygodni. Takie chwile jak te trzeba zwyczajnie umieć przetrwać pozostając w zgodzie ze sobą i wartościami, którymi chce się pisać swoje życie… I chociaż jest mi teraz trudno, to jestem wdzięczny za możliwości sprawdzenia tych teorii w praktyce i to na własnej skórze.

Co do ogłoszeń bieżących, to z przyjemnością informuję, że reaktywujemy szkolenia Głowa Rządzi! W zeszłym roku zebrały świetne recenzje i co jakiś czas otrzymywaliśmy prośby o wznowienie tych projektów. Dlatego już w marcu bieżącego roku będziecie mieli ponowną szansę na spotkanie szkoleniowe z Mateuszem Majchrzakiem i Mikołajem Markiewiczem. Szóstego marca 2021r. Mateusz Majchrzak poprowadzi dedykowane całodniowe warsztaty pt. „Sen w sporcie” naszpikowane praktyczną wiedzą dla sportowców i osób wspierających sportowców w dążeniu do mistrzostwa. Dwa tygodnie później, 20 marca 2021r. Mikołaj Markiewicz poprowadzi całodniowe warsztaty pt. „Trening widzenia”. Z uwagi na wciąż niestabilną sytuację pandemiczną obydwa warsztaty planowane są online, co sprawia że można będzie uczestniczyć z każdego miejsca w kosmosie! Szczegółowe informacje dotyczące tych i wszystkich kolejnych akcji szkoleniowych znajdziecie na stronie w zakładce Szkolenia. A subskrybenci newslettera Głowa Rządzi i grupowicze społeczności Głowa Rządzi na Facebooku dostaną też specjalne kody rabatowe. W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji mailowej i w mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że do zobaczenia!

A teraz już przedstawiam gościa 52 odcinka podcastu. Jest nim Marzanna Herzig, psycholog sportu z certyfikatem PTP klasy mistrzowskiej, przez wiele lat związana z krakowskim AWF-em. W naszej rozmowie, przez pryzmat doświadczeń Marzanny, pojawia się wiele ważnych wątków dotyczących historii i rozwoju psychologii sportu w Polsce przez ostatnie czterdzieści lat. Marzanna otwarcie dzieli się swoimi przemyśleniami i refleksjami. To było znakomite spotkanie i cieszę się, że utrwaliliśmy tę rozmowę dla szerszego grona odbiorców, choć zdaję sobie sprawę, że przede wszystkim zainteresuje ona psychologów i studentów psychologii. W toku rozmowy Marzanna odpowiada na takie pytania jak:

 • Skąd w latach 80 bierze się pomysł na połączenie sportu i psychologii?
 • Co na ścieżce wyboru zawodu jest bardziej decydujące – dziedzina nauki czy magia konkretnej osoby?
 • Jak psychologia sportu jako dyscyplina nauki i praktyki zmieniała się w Polsce na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat?
 • Jak Marzanna odnalazła drogę do praktycznego wymiaru psychologii sportu pod koniec lat 80 XX wieku? Jak wyglądały najważniejsze wydarzenia formujące Marzannę jako psychologa sportu?
 • Jak duże znaczenie dla efektywności pracy psychologa jest dobra relacja i komunikacja z trenerem?
 • Jak ważna jest etyka w pracy psychologa? Dlaczego psycholog powinien pracować z drugiego albo nawet trzeciego szeregu?
 • Dlaczego dopiero teraz psychologia sportu wychodzi z ukrycia
 • Na których igrzyskach olimpijskich oficjalnie pojawił się pierwszy psycholog i w reprezentacji którego kraju?
 • Dlaczego tak istotne jest sięganie do źródeł i docenianie gigantów swojej dyscypliny?
 • Jakie wyzwania stały przed psychologami sportu z pokolenia Marzanny, a jakie wyzwania stoją przed moim pokoleniem psychologów sportu?
 • Co Marzanna uznaje za swój największy zawodowy sukces? I dlaczego nie zawsze wiąże się to z obiektywnym sukcesem podopiecznego?
 • Czego zawodnicy mogą nauczyć psychologa sportu? Czego nauczyli Marzannę?
 • Jakie błędy, niepowodzenia i porażki mogą spotkać psychologa sportu w pracy praktycznej?
 • Jak trudne jest zarządzanie informacjami przez psychologa w organizacji sportowej?
 • Kto tak naprawdę jest klientem psychologa sportu?
 • Jak Marzanna widzi przyszłość psychologii i psychologów sportu? Jakie pojawią się możliwości i zagrożenia?

No to dobrego słuchania i pamiętajcie, że podać odcinek dalej znajomym, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych!

Marzanna Herzig w swoim gabinecie. Fot. Archiwum gościa.

Marzanna Herzig

Absolwent AWF w Krakowie (wychowanie fizyczne) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (psychologia). Od 1985 – do dnia dzisiejszego (a raczej do zawsze!)  pracuje jako psycholog  w sporcie. Współpracowała na poziomie kadry olimpijskiej ze związkami: PZPN, PZŁ, PZJ, PZKaj, PZTW, PZŻ. W roku 2006, jako pierwszy psycholog, pracowała z kadrą narodową siatkarzy (nasi reprezentanci wygrali wtedy po raz pierwszy Memoriał Wagnera i zdobyli tytuł Wicemistrzów Świata). Współpracuje indywidualnie z zawodnikami różnych dyscyplin sportu, m.in. kolarstwa, pływania, łyżwiarstwa szybkiego, snowboardu, tańca towarzyskiego, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, motosportu i innymi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *