To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 51. Moim i waszym gościem jest dr Marek Kaczmarzyk, który opowiada o tym, co dzieje się w mózgu nastoletniego sportowca. A dzieje się tam całkiem sporo. Ten odcinek dedykowany jest przede wszystkim dla dorosłych – nauczycieli, trenerów i rodziców, którzy mimo dobrych intencji, nie zawsze są w stanie zrozumieć przez co przechodzą ich dzieci czy podopieczni. Brak zrozumienia może skutkować błędami, które z kolei niosą ze sobą konkretne konsekwencje. Od rezygnacji z uprawiania ukochanego niegdyś sportu, aż po poważne turbulencje w relacjach rodzinnych. Doktor Kaczmarzyk przygląda się temu tematowi z naukowej perspektywy, ale robi to w angażujący i ciekawy sposób, który mam nadzieję będzie zrozumiały dla każdego słuchacza. Oprócz z pozoru zagmatwanych i trudnych nazw poszczególnych części mózgu, większość słów użytych przez doktora w tym odcinku jest zrozumiała. Poza tym wspólnie poszukujemy konkretnych przykładów, które mogą się przydać każdemu dorosłemu mającemu styczność z dojrzewającymi sportowcami.
- Czy można być sprawnym i mądrym jednocześnie?
- Jak nastoletni sportowiec odczuwa stres?
- Dlaczego duży mózg człowieka to błogosławieństwo i problem? Jak ewolucja poradziła sobie z tym problemem?
- Co oznacza stwierdzenie, że „jesteśmy swoim mózgiem”?
- Co się dzieje, kiedy wymagamy stałości od zmieniającego się mózgu nastolatka?
- Kiedy dzieci najczęściej rezygnują ze sportu i dlaczego?
- Czy istnieje różnica między zmianami cytoanatomicznymi w mózgu a lenistwem lub słomianym zapałem? Co mogą dorośli?
- Jakie są konsekwencje w przekraczaniu granic nacisku w relacjach z nastoletnim sportowcem?
- Dlaczego nastolatek „na zimno” i „na gorąco” to dwie różne istoty ludzkie? Jak sobie radzić z jedną i drugą wersją?
- Jak korzystać z techniki „odraczania” decyzji?
- Co najlepiej zrobić z reakcją stresową u siebie i swoich podopiecznych?
- W jaki sposób świadomie poszukujemy stresu? Dlaczego to w ogóle robimy?
- Czym różni się eustres od dystresu?
- Jak sobie radzić ze stresem w ogóle, a w szczególności w okresie dojrzewania?
- Kto jest najważniejszym dorosłym w życiu młodego sportowca? Jaka jest rola takiego dorosłego? Co warto, żeby robił i mówił?
- Jak działa układ nagrody u nastoletnich sportowców z perspektywy neurobiologii? Jak możemy wykorzystać tę wiedzę w praktyce?
Zatem zapraszam do wysłuchania odcinka, a przy okazji tradycyjnie proszę o wsparcie w dalszym tworzeniu jakościowych treści podcastowych! Jeśli uważasz, że to co robię ma wartość, możesz wspierać ten projekt na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy z nich ocena lub komentarz pod podcastem na platformie, z której aktualnie korzystasz. Drugi sposób to podzielenie się tym odcinkiem ze swoimi znajomymi lub społecznością. Wreszcie trzeci sposób wsparcia to dołączenie do grona patronów podcastu na serwisie Patronite. Każda, nawet najmniejsza wpłata robi różnicę! Za każde wsparcie z całego serducha dziękuję! A teraz oddaję głos doktorowi Markowi Kaczmarzykowi. Enjoy!
dr Marek Kaczmarzyk
dr Marek Kaczmarzyk prof. UŚ – biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca. Popularyzator nauki, autor podręczników i programów szkolnych oraz licznych artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Najważniejsze z nich to „Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem”. „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”. Propagator dydaktyki ewolucyjnej – dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych (zarówno ewolucji biologicznej, jak i kulturowej) na procesy uczenia się i wychowania. Proponuje spojrzenie na proces edukacji przez pryzmat znaczenia biologicznego podłoża szczególnie najnowszych osiągnięć neurobiologii. Od ponad kilkunastu lat prowadzi wykłady i szkolenia na temat biologicznych i memetycznych podstaw edukacji. Jest pomysłodawcą i jednym z organizatorów a także przewodniczącym Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego Neurodydaktyki. Od roku 2000 do 2019 kierował Pracownią Dydaktyki Biologii. Od grudnia 2019 profesor Uniwersytetu Śląskiego. W grudniu 2020 nakładem Wydawnictwa Element pierwsza jego powieść „Adam”.