GRz 043: Krzysztof Ostrowski | Jak zaakceptować i polubić samego siebie?

To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek czterdziesty trzeci! Ja nazywam się Grzegorz Więcław i jestem sprawcą tego całego podcastowego zamieszania! Dzięki temu, że jestem tu gospodarzem mam wielką przyjemność prowadzić rozmowy i dyskusje na temat istotnych kwestii psychologicznych w sporcie i aktywności fizycznej. Z moimi gośćmi często rozmawiam o technikach i strategiach mentalnych pozwalających sięgać po więcej, z przytupem realizować swoje pasje i marzenia. To są fantastyczne rozmowy o sukcesach i różnych sposobach na ich osiąganie. Daleki jestem od hurraoptymizmu i patrzenia na świat, w tym także świat sportu wyłącznie przez różowe okulary. Dlatego nie unikam tu także kwestii trudnych, związanych ze zdrowiem i dobrostanem psychicznym. Dowodem jest właśnie historia poruszana w tym odcinku. Temat niełatwy. Ale jestem przekonany, że bardzo potrzebny.

W świecie sportu zawodnicy mierzą się z olbrzymią presją i oczekiwaniami, często już od pierwszych lat współzawodnictwa. Nie zawsze dobrze sobie z tym radzą. Nie wiedzą jak poprosić o pomoc. Bywa i tak, że z różnych względów boją się zasięgnąć rady specjalisty. Żeby zniwelować narastające napięcie poszukują po omacku, na własną rękę, często trafiając na rozwiązania, które w dłuższej perspektywie mogą zrujnować nie tylko karierę sportową, ale też życie w ogóle. Mogą to być używki, substancje psychoaktywne, ale także zachowania. Na pierwszym planie może być alkohol, narkotyki, dopalacze, gry wideo, telefon, hazard… Jak powie w rozmowie mój gość, nieważne od czego jesteś uzależniony, ważne dlaczego. Bo z niektórych matni bardzo trudno jest wyjść, a jeszcze trudniej jest o tych trudnych doświadczeniach opowiadać.

Dlatego wielki szacunek należy się gościowi tego odcinka, Krzyśkowi Ostrowskiemu, który robi to z wielką odwagą i dojrzałością. Otwarcie mówi nie tylko o swoim uzależnieniu od narkotyków, delikatnym poczuciu niespełnienia piłkarskiego potencjału, ale też o swojej drodze do akceptacji samego siebie. To naprawdę mocny odcinek, który pokazuje jak te procesy mogą wyglądać „od środka”. Pojawiają się m.in. odpowiedzi na takie pytania:

  • Jak wygląda trampolina zawodnika z wrocławskiego podwórka do Ekstraklasy?
  • Co Krzysztof wspomina najlepiej, a czego żałuje z okresu swojej gry w Ekstraklasie?
  • Co jest potrzebne, żeby grać w piłkę nożną na wysokim poziomie?
  • Co jest najważniejsze w psychice piłkarza?
  • Jak funkcjonują mechanizmy radzenia sobie z napięciem, stresem i presją?
  • Dlaczego piłkarze wpadają w uzależnienia od substancji i zachowań?
  • Czym się różni plan od życzenia? Jak można pracować z celami?
  • W jakie uzależnienie wpadł Krzysztof i jak sobie z tym poradził?
  • Co jest najważniejsze w pracy nad sobą?
  • Dlaczego tak trudno jest sięgnąć po pomoc?
  • Co robił piłkarz w klinice uzależnień pod Wrocławiem?
  • Przed jakimi zagrożeniami stoją współczesne pokolenia młodych piłkarzy i sportowców?
  • Co zrobić, kiedy dowiaduje się o (potencjalnym) uzależnieniu u swojego podopiecznego?

Zanim jednak oddam w Wasze uszy całą rozmowę z Krzyśkiem, chciałbym wykorzystać tę okazję, żeby przekazać Wam dwie informacje o ciekawych wydarzeniach, które odbędą się niebawem. Pierwsze z nich to Dzień Porażki organizowany przez Fundację Dobra Porażka. Całość będzie można odtworzyć online na żywo 13 października ze swojego fotela w salonie. Ja będę mieć w Dniu Porażki swój udział prowadząc panel sportowy z Oktawią Nowacką, brązową medalistką igrzysk olimpijskich z Rio i gościem 24 odcinka podcastu Głowa Rządzi i Ironmanem Dariuszem Drapellą. Koniecznie sprawdźcie stronę internetową wydarzenia, a jeśli będziecie chcieli w nim wziąć udział koniecznie skorzystajcie z kodu rabatowego na 20% DP_GRZEGORZ. Mam nadzieję, że to będzie dzień w którym wspólnie ze wszystkimi prelegentami odczarujemy i znormalizujemy trudne doświadczenia porażki w sporcie i w życiu, a także zainspirujemy do wyciągania z nich pożytecznych, mądrych lekcji na przyszłość.

Drugie wydarzenie to szkolenie z serii Głowa Rządzi, w której na tapetę bierzemy ważny, ale zwykle niszowy temat okołotreningowy. Po fantastycznym szkoleniu SEN W SPORCIE w ostatni weekend, prwadzonym przez gościa 39 odcinka podcastu Mateusza Majchrzaka, pora na TRENING WIDZENIA! Jeśli jesteście z podcastem na bieżąco, to zapewne słyszeliście już zajawkę tego wydarzenia w poprzednim, czterdziestym drugim odcinku z Mikołajem Markiewiczem, trenerem i terapeutą widzenia. Nad wzrokiem pracować będziemy cały dzień stacjonarnie (lub jeśli pandemia nie pozwoli online) 7 listopada 2020 r. w Gliwicach. Liczba miejsc jest ograniczona przez prelegenta i pierwszeństwo w zapisach przez pierwszy tydzień sprzedaży będą miały osoby subskrybujące newsletter Głowa Rządzi! Tam też wysłane zostaną szczegółowe informacje w tej sprawie. Jeśli chcecie być na bieżąco zaglądajcie bezpośrednio na stronę szkolenia lub napiszcie do mnie wiadomość przez formularz kontaktowy lub którekolwiek medium społecznościowe Głowa Rządzi.

Tyle ze słupa ogłoszeniowego. Teraz już bez żadnych dalszych ceregieli zapraszam do wysłuchania historii Krzyśka Ostrowskiego. Zapnijcie pasy, bo startujemy! Sruu!

Krzysztof Ostrowski we własnej osobie. Fot. Archiwum gościa.

Krzysztof Ostrowski

Były zawodowy piłkarz takich klubów jak Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Widzew Łódź czy Zagłębie Lubin. Srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Polski, zdobywca Pucharu Ekstraklasy. Posiada tytuł licencjata psychologii, aktualnie student ostatniego roku studiów magisterskich na tym samym kierunku. Prowadził klinikę leczenia uzależnień. Aktualnie trener od indywidualnego przygotowania technicznego w Akademii Śląska Wrocław oraz współpracownik klubowego psychologa sportu dr Ewy Moroch. Prowadzi warsztaty psychologiczne dla młodych sportowców oraz spotkania indywidualne