GRz 009: Anna Ryczek | Dlaczego świadomy oddech zmienia wszystko?

Świadomy oddech jest buforem na szaleństwa obecnego świata […] Jeśli jesteśmy w stanie sobie poradzić ze sobą, to wszystkie wyniki są lepsze.

Anna Ryczek

Ambasadorka Metody Butejki

Ten odcinek jest o naszej podstawowej czynności życiowej – oddychaniu. Bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać kilka, kilkanaście dni. Bez wody jeszcze krócej. A bez powietrza? Cóż, większość z nas najwyżej kilka minut, najlepsi wytrenowani do tego typu wyczynów ludzie – kilkanaście. To mało. Oddychanie jest nam potrzebne, niezależnie od tego kim jesteśmy i co robimy. Jest nam niezbędne do przeżycia do tego stopnia, że nie musimy o nim świadomie myśleć. Dzieje się tak dlatego, że proces oddychania kontrolowany jest przez pierwotne ośrodki znajdujące się w pniu mózgu odpowiedzialne za utrzymanie nas przy życiu. O oddychaniu nie musimy pamiętać. Tak samo jak nie musimy myśleć o tym, żeby pracowało nasze serce oraz inne organy wewnętrzne czy ciało utrzymywało stabilną temperaturę. To się dzieje automatycznie. Jednak jak się okazuje, a wiemy to zarówno z badań jak i z praktyki, poprzez budowanie świadomości oddechu możemy zdziałać bardzo wiele dobrego dla polepszenia naszego dobrostanu psychofizjologicznego, ogólnej jakości życia, a w przypadku sportowców również wyników sportowych. O istocie oddechu opowiada mój gość – Anna Ryczek, ekspert i ambasador metody Butejki w Polsce. Porusza między innymi takie kwestie jak:

 • historię metody Konstantina Butejki i jego metody,
 • fizjologię oddychania,
 • paradoks tlenowy i chorobę nadmiernego oddychania,
 • zasady oddechowe zgodne z metodologią Butejki,
 • dysfunkcyjne wzorce oddechowe (i proste sposoby na to jak sobie z nimi poradzić),
 • najważniejsze korzyści płynące z oddychania przez nos,
 • tlenową przewagę dla sportowców.

Zapraszam do wysłuchania tego odcinka i zwrócenia swojej uwagi na… własny oddech! Żółwik!

Anna Ryczek. Fot. Archiwum Anny Ryczek

Anna Ryczek

Magister psychologii, nauczycielka jogi, instruktorka i ambasadorka metody Butejki. Tłumaczka i wydawca książek na temat metody Butejki: „Zamknij usta”, „Spokojny oddech, spokojny umysł” i „Kto ma nosa do zdrowia” P. McKeown. Członek Buteyko Professionals International (BPI), współorganizatorka kursów instruktorskich metody Butejki. Współpracuje z magazynami „Yoga & Ayurveda” oraz „Fizjoterapia funkcjonalna”. Prowadzi także kursy szkoleniowe z aerial jogi. Uwielbia naturę, morsowanie, chodzenie po górach i eksplorację świata.

Odnośniki

Kwestie poruszone w rozmowie

 •  poznaliśmy się na VI Festiwalu Świadomej Pracy z Ciałem w Gdańsku (super wydarzenie, polecam serdecznie!),
 • Konstantyn Butejko na Wiki,
 • efekt Bohra,
 • rekordy świata i Guinessa we wstrzymywaniu powietrza z dodatkowym tlenem i bez tlenu –> tutaj oraz filmik jak wyglądają takie próby –> tutaj (to materiały stricte informacyjne! Osoby, które podejmują się takich wyczynów są do tego odpowiednio przygotowywane, więc nie próbuj robić tego na własną rękę!),
 • ćwiczenie na odtykanie nosa, o którym mówi Ania:

Gadżety do treningu oddechowego

Książki o Metodzie Buteyki i Tlenowej Przewadze po polsku

WAŻNE! Ania mówi o tym w rozmowie, ale istotne przeciwwskazania do ćwiczeń oddechowych metodą Butejki i tlenowej przewagi to m.in.: choroby sercowe, nadciśnienie tętnicze, inne przewlekłe choroby, ciąża.