GRz 063: Dzień Porażki – Panel Sport | Czym jest porażka i jak sobie z nią radzić?

Hop, hop! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi odcinek 63. Drugi raz w historii tej audycji poświęcam calutki odcinek tematyce porażki, a właściwie radzenia sobie z porażką. Jednak nie jest to odcinek zrealizowany specjalnie dla tego kanału. Wypuszczam w eter nagranie z Dnia Porażki, wydarzenia które odbyło się 13 października 2020r. Podcast Głowa Rządzi był patronem tego wydarzenia, a ja miałem wielką przyjemność prowadzić dyskusję w panelu sportowym. Moimi zacnymi gośćmi byli: Oktawia Nowacka (pięcioboistka i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro w 2016 roku), Weronika Nowakowska (trzykrotna olimpijka i medalistka MŚ i ME) oraz Dariusz Drapella (IronMan All World Athlete, najlepszy triathlonista w swojej kategorii wiekowej). Oktawię możecie pamiętać z odcinka numer 24, a Weronikę z odcinka numer 48. Darka jeszcze nie namówiłem na rozmowę w podcaście. Wszystko w swoim czasie.

Za zgodą i uprzejmością sprawcy całego zamieszania związanego z Dniem Porażki i prezesa Fundacji Dobra Porażka, Jarka Łojewskiego publikuję całość nagrania z panelu sportowego. Moment ukazania się tego odcinka jest zupełnie przypadkowy i nie należy łączyć tematyki tutaj poruszanej z turniejem EURO 2020. O tym mam nadzieję nagrać jeszcze bonusowy odcinek, zresztą na Waszą prośbę, drodzy słuchacze, ale póki co zbieram jeszcze materiały. Dlaczego ten odcinek ukazuje teraz, ponad dziewięć miesięcy po nagraniu? Powód jest jeden i jest dosyć prozaiczny. Wypuszczam go w eter zaraz po moim urlopie. I to naprawdę jedyny powód dla którego akurat w tym odcinku ponownie zajmujemy się tematem porażki, a ja pierwszy raz w historii tego kanału trochę idę na łatwiznę i robię coś co w świecie twórców nazywa się recyklingiem kontentu. Cokolwiek to ma znaczyć.  Mam kilka takich asów w rękawie, z których mogę skorzystać chcąc zadbać o regularne publikowanie kolejnych odcinków podcastu niezależnie od moich humorów czy wyjazdów. Mam wielką nadzieję, że to docenicie.

W tym odcinku moi goście odpowiadają na garść pytań, które przygotowałem oraz które pojawiały się w trakcie naszej dyskusji od widzów i słuchaczy konferencji. Wśród nich znalazły się tak ważne kwestie jak:

  • Jak rozumieć porażkę w kontekście sportowym i nie tylko sportowym?
  • Jak porażka może przygotować do odniesienia sukcesu? A kiedy informuje nas o tym, że idziemy złą drogą?
  • Jak mądrze znosić niepowodzenia i wyciągać z nich wnioski?
  • Kiedy brać w pełni odpowiedzialność za porażkę, a kiedy chronić się „zwalając” winę na okoliczności?
  • Co warto wiedzieć o porażce, zanim się wydarzy?

To była bardzo interesująca dyskusja i jeśli ten temat chcecie zgłębić dalej, to mam dla Was dwie propozycje. Pierwsza to powrót do odcinka numer 13 tego podcastu, w którym dr Paweł Fortuna opowiada o pozytywnej psychologii porażki i odpowiada na pytanie jak z cytryn robić lemoniadę. Druga propozycja to uczestnictwo w tegorocznym Dniu Porażki, który odbędzie się 13 października 2021 online pod hasłem ‘Jak zapobiegać porażkom?’. Więcej informacji bezpośrednio na stronie internetowej Dnia Porażki. Fundacja Dobra Porażka robi fantastyczną robotę propagując kulturę uczenia się na błędach, która jest niezbędna w budowaniu przyjaznego środowiska pracy, otwartości, innowacyjności, odwagi w działaniu i mierzeniu się z własną niedoskonałością. Mocno polecam.

Na koniec chciałbym jeszcze powiedzieć o jednej rzeczy. W odcinku numer 62 powinienem był ogłosić wyniki konkursu fotograficznego zapowiedzianego w odcinku numer 60 z Flavio Paixao, którego nagrodą była książka mojego gościa. Niestety nie otrzymałem żadnego zgłoszenia na ten konkurs (pierwszy raz w historii konkursów organizowanych przez Podcast Głowa Rządzi) i dlatego zagapiłem się z publikacją wyników. Tym samym z pewnym smutkiem, tutaj ogłaszam konkurs za nierozstrzygnięty.

A teraz już w Wasze uszy oddaję uniwersalną dyskusję ludzi sportu o tym czym jest porażka i jak sobie z nią radzić. Enjoy!

Oktawia Nowacka, Weronika Nowakowska i Dariusz Drapella na tle loga Dnia Porażki. Fot. Archiwum Fundacji i/lub Gości.

Oktawia Nowacka

Urodzona 2 stycznia 1991r. w Starogardzie Gdańskim, reprezentantka Polski w pięcioboju nowoczesnym i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Wielokrotna medalistka mistrzostw Świata i Europy, a także światowych wojskowych igrzysk sportowych. Jest żołnierzem Wojska Polskiego w stopniu kaprala. Klubowo przynależy do Stowarzyszenia Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa. Oprócz tego prowadzi firmę, która zajmuje się organizowaniem obozów sportowych i wystąpień motywacyjnych. Często publikuje zarówno na swoim blogu jak i w różnych innych miejscach w internecie.

Weronika Nowakowska

Trzykrotna Olimpijka, V-ce Mistrzyni Świata i Europy w biathlonie. Wielbicielka i propagatorka sportu oraz zdrowego stylu życia, absolwentka AWF Katowice . Z wykształcenia nie tylko nauczyciel wychowania fizycznego ale także pedagog, animator społeczno- kulturalny (Uniwersytet Wrocławski). Coach na poziomie ACC, w trakcie procesu PCC, Trener Zmiany, aktualnie studentka psychologii w sporcie na SWPS. Komentatorka i ekspertka Polsatu Sport i prywatny przedsiębiorca.  Prywatnie szczęśliwa mama bliźniaków Kuby i Kacpra.

Dariusz Drapella

Triathlonista, Ironman.

Odnośniki

Rekomendacje mojego gościa (filmy)