GRz 071: Monika Pyrek | Jak latać w chmurach i skakać w marzenia?

To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 71. Mamy już grudzień, do świąt coraz bliżej, a ja cały czas sobie podcastuję! A podcastowanie to przede wszystkim okazja do ciekawych spotkań i dyskusji z ludźmi związanymi ze sportem i aktywnością fizyczną! Mój dzisiejszy gość jest niezwykły. Reprezentuje sobą nie tylko wielką karierę sportową, ale także umiejętności które pozwalają z wielkimi sukcesami wspierać innych na ich sportowej ścieżce oraz budować lepszy świat. Mowa oczywiście o Monice Pyrek. Całkiem niedawno zawitała ze swoją fundacyjną ekipą do Gliwic i poprowadziła projekt Kinder Joy of Moving Alternatywne Lekcje WF dla lokalnych szkół. Nie mogłem nie skorzystać z takiej okazji. Umówiliśmy termin spotkania i pod koniec listopada nagraliśmy dla was odcinek. Bardzo fajny odcinek, jak się okazało. Bardzo mądry odcinek. Już wiem, że będzie jednym z moich ulubionych! Mój gość odpowiada m.in. na takie pytania:

 • Jak Monika Pyrek myśli teraz o sobie?
 • O co chodzi w Fundacji Moniki Pyrek? Czym jest fundusz stypendialny Skok w Marzenia, a czym Kinder Joy of Moving Alternatywne Lekcje WF?
 • Jakie najpiękniejsze i najtrudniejsze momenty z kariery sportowej zapamiętała Monika?
 • Co może dać obecność psa na zgrupowaniu w Spale?
 • Dlaczego tyczkarze nie latają w klasie biznes?
 • Na ile intymnym przedmiotem jest tyczka?
 • Jak ważna jest odskocznia od sportu?
 • Jak ważna jest kariera dwutorowa we współczesnym sporcie?
 • Co jest trudniejsze – życie sportowca wyczynowego, czy życie po karierze sportowej?
 • Jakie lekcji i wartości mogą płynąć z uprawiania sportu – co sport daje, a co zabiera?
 • Jak Monika podchodzi do sportowej przyszłości swoich własnych dzieci?

Zanim jednak zaczniemy, chciałbym powiedzieć co jeszcze piszczy w projekcie Głowa Rządzi. Po pierwsze z przyjemnością stwierdzam, że marka AdRunaLine Sports jest partnerem technicznym tego odcinka. Fajnie wyszło, bo mamy odcinek z lekkoatletyką w tle, a lekkoatleci szczególnie uwielbiają ciuchy od AdRunaLine. Widzę to na co dzień na stadionach, halach i siłowniach. Jednak dla AdRunaLine liczy się każdy sportowiec, nieważne czy zawodowiec czy amator czy… psycholog-podcaster. I muszę przyznać, że dobrze się nosi zarówno podczas biegania w lesie, chodzenia po górach czy też nagrywania kolejnego odcinka mojej audycji!

Drugą rzeczą o której chce wspomnieć, to fakt że pod koniec listopada światło dzienne ujrzał mój autorski kurs audio z podstaw treningu mentalnego. Możecie go znaleźć w aplikacji Mindy, do ściągnięcia w telefonie lub sprawdzenia na mindyapp.com. Bardzo fajna, polskojęzyczna aplikacja, która jest naszpikowana wiedzą w formie kursów audio, praktykami uważności i relaksacji oraz muzyką do odpoczynku. Warto sprawdzić nie tylko mój kurs, ale także całą apkę!

Wreszcie po trzecie, przypominam o możliwości wspierania podcastu Głowa Rządzi w serwisie Patronite. Dzięki drobnym wpłatom można zapewnić ciągłość mojej działalności i regularne ukazywanie się kolejnych odcinków. Można to zrobić w bardzo prosty sposób wchodząc na stronę patronite.pl/glowarzadzi Za całe dotychczasowe wsparcie bardzo serdecznie dziękuję! A tym słuchaczom, którzy chcieliby dorzucić realną cegiełkę do działalności podcastu powiem: nie wahajcie i zróbcie to! Kiitos, czyli dziękuję po fińsku!

To tyle tytułem wstępu. Bez dalszych ceregieli zapraszam do wysłuchania odcinka z Moniką Pyrek. Enjoy!

Monika Pyrek w swoim żywiole. Fot. Fundacja Moniki Pyrek.

Monika Pyrek

Monika Pyrek to jedna z najlepszych polskich lekkoatletek w historii tej dyscypliny specjalizująca się w skoku o tyczce. Na swoim koncie ma dwa srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Świata oraz dwa brązowe medale Halowych Mistrzostw Świata, a także srebro Mistrzostw Europy i dwa brązy Halowych Mistrzostw Europy. Jej kolekcja jest pełna medali z Pucharów Europy, mistrzostw Polski, a także pobitych wielokrotnie (69 razy!) rekordów Polski oraz tytułów (5 razy) najlepszej polskiej lekkoatletki „Złote Kolce”. Absolwentka Wydziału Prawa I Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aż czterokrotnie udało jej się zrealizować największe marzenie każdego sportowca o udziale w Igrzyskach Olimpijskich (Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). Na swoje piąte Igrzyska (RIO 2016) pojechała jako kandydatka do Komisji Zawodniczej MKOL. Monika od prawie 20 lat działa na rzecz sportowców w organizacjach sportowych. W latach 2006-2014 była członkiem Komisji Zawodniczej EAA, w latach 2006-2013 członek komisji zawodniczej PKOL, w latach 2009 – 2013 przewodnicząca komisji zawodniczej PKOL . W latach 2011 – 2015 członek Komisji Zawodniczej IAAF. W latach 2009 – 2013 członek zarządu PKOL. W latach 2016-2020 członek Społecznej Rady Sportu przy Ministrze Sportu oraz od 2016 roku członek Rady oraz od 2019 Komitetu Zawodniczego Polskiej Agencji Antydopingowej. Po zakończeniu kariery sportowej założyła Fundację własnego imienia – www.fundacjamonikipyrek.pl – realizującą projekty dla dzieci i młodzieży upowszechniający sport przez zabawę m.in. Monika Pyrek Camp, Alternatywne Lekcje WF, E-platforma, Monika Pyrek Tour. Od 2017 roku prowadzi Fundusz Stypendialny Skok w marzenia dla młodych sportowców.