GRz 027: Bartosz Leszczyński | Jak wygląda mecz z perspektywy sędziego?

W dwudziestym siódmym odcinku podcastu po raz pierwszy w historii w roli gościa występuje sędzia. I to nie byle jaki, bo Bartosz Leszczyński jest sędzią z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem w piłce ręcznej. Prowadził ważne spotkania na polskich, europejskich i światowych parkietach. Niejedno widział, niejedno przeżył. W tym odcinku opowiada o tym, jak wygląda mecz piłki ręcznej i sport w ogóle z perspektywy sędziego. W trakcie tej rozmowy Bartosz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat swojej roli w sporcie i specyfice pracy sędziego. W szczególności, rzecz jasna, interesują mnie wyzwania mentalne, które stoją przed sędziami i to, jakie patenty radzenia sobie z nimi znalazł mój gość. Nasza rozmowa jest naszpikowana ciekawymi opowieściami i anegdotami ze świata piłki ręcznej, choć jeśli by się nad tym zastanowić wiele z nich może okazać się uniwersalna dla sportu w ogóle. Dla mnie osobiście puenta tego odcinka jest taka, że sędzia jest tylko człowiekiem, a nie maszyną do podejmowania zawsze najlepszych decyzji. Znam wielu sędziów różnych dyscyplin sportowych i z pierwszej ręki wiem jaka to jest trudna i często niewdzięczna robota. Pójdę na grubo, ale w moim przekonaniu sędziowie mają jedną z najtrudniejszych ról w sporcie, bo żeby wykonać dobrze swoją robotę muszą pozostać niezauważeni, jak powietrze. No bo gdy sędzia zaczyna w meczu grać role pierwszoplanowe, to raczej z powodów błędnych lub kontrowersyjnych decyzji. Jak stwierdza mój dzisiejszy rozmówca, sędzia odnosi sukces wtedy, kiedy kibice po meczu nie są w stanie przypomnieć sobie, kto prowadził mecz. Choćby dlatego trzeba sędziów traktować z szacunkiem i wdzięcznością, nawet kiedy z naszej perspektywy podejmuje niesłuszne działania. To są po prostu bardzo ważne kwestie, o których rzadko się słyszy, dlatego nie lekceważcie tego odcinka i przesłuchajcie od deski, do deski! Padają tu bowiem odpowiedzi na takie ciekawe pytania:

 • Co trzeba zrobić, żeby zostać sędzią? Jaka była motywacja Bartka do sędziowania, jak potoczyła się jego historia?
 • Jak postrzegana jest rola sędziego w sporcie? Jakie ma zadania i obowiązki?
 • Jakie wyzwania mentalne stoją przed sędziami?
 • Jak wygląda przygotowanie przedmeczowe sędziego?
 • Jak działa koncentracja sędziego? Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę? Co robić, żeby się zrekoncentrować, kiedy łapie się na tym, że uwaga skupiona jest nie na tym, co trzeba
 • Czy naturalne jest to, że uciekają myśli podczas wykonywania zadań sędziowskich? Gdzie one mogą uciekać?
 • Co widzi sędzia, a czego czasami nie dostrzeże?
 • Czy odpowiednik piłkarskiego VAR-u ma szansę wejść do piłki ręcznej?
 • Jaka jest „drużyna” sędziowska podczas meczu piłki ręcznej i jak wygląda współpraca pomiędzy członkami tej „drużyny”?
 • W jaki sposób sędzia może poradzić sobie z zawodnikiem, trenerem, kibicami, kiedy zagwiżdże coś, czego oni nie do końca zrozumieją? Jak radzić sobie z emocjami innych, krytyką, być może nawet hejtem?
 • W którym rejonie świata Bartek pokazał najwięcej czerwonych i niebieskich kartek?
 • Kiedy sędzia czuje się doceniony?
Zapraszam do słuchania i podawania dalej w świat!
Bartosz Leszczyński podczas swojej pracy. Fot. Stephane Pillaud (IHF).

Bartosz Leszczyński

Jest sędzią piłki ręcznej pochodzącym z Płocka. Sędziuje nieprzerwanie od 2000 r. Od 2006 r. sędziuje w Superlidze, najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce (ok. 25 meczów ligowych w sezonie zarówno mężczyzn jak i kobiet). Od 2009 r. jest sędzią międzynarodowym. Regularnie sędziuje podczas najważniejszych turniejów piłki ręcznej klubowej (np. Liga Mistrzów) jak i reprezentacyjnej, (np. podczas ME – 2009, 2010 oraz MŚ – 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019). W trakcie trwania swojej międzynarodowej kariery sędziowskiej miał przyjemność prowadzić jeden finał, jeden mecz o 3. miejsce i trzy półfinały na najważniejszych imprezach piłki ręcznej.