GRz 112: Wojciech Machnik | Po co biec maraton w każdym z 249 krajów świata?

Cześć! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 112, pierwszy w 2024 roku, kolejnym roku olimpijskim w życiu tego kanału! Niebawem igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Paryżu! Podobnie jak wielu słuchaczy podcastu już nie mogę się doczekać tych wydarzeń, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że to już trzecie igrzyska z rzędu, na którym wystąpią moi podopieczni.

Ten rok podcastowania zaczynam jednak od odcinka zupełnie innego kalibru. Występuje w nim Wojtek Machnik – z pochodzenia tak jak ja gliwiczanin, z wyboru tak jak ja obywatel świata. Wojtek świata zobaczył jednak znacznie więcej, niż ja. Robi to dzięki wyzwaniu, które sobie rzucił – przebiec maraton we wszystkich krajach i terytoriach świata! Obecnie to 249 miejsc, stąd też nazwa projektu 249 challenge. Wojtek sobie zatem podróżuje po świecie i biega maratony. Na igrzyska olimpijskie raczej ma marne szanse pojechać, wybacz Wojtek, ale ciekawych historii ma do opowiedzenia co nie miara! Cieszę się, że mogłem poznać tego sportowego i podróżniczego zajawkowicza, który jak sami się śmiejemy rzucił pracę w korpo i poszedł biegać maratony. I to wszystko zanim to rzucanie pracy w korpo i bicie maratonowych rekordów zaczęło być modne. O projekcie Wojtka możecie przeczytać na stronie 249challenge.com oraz śledzić jego postępy w mediach społecznościowych.

A skoro jesteśmy przy bieganiu, chciałbym w tym wstępie powiedzieć z pewnym sentymentem, że minęło 5 lat od wydania przez portal TreningBiegacza.pl mojej książki dla biegaczy pt. „Ile Sił w Głowie: Psychologiczny Przewodnik Biegacza” Ostatnio sprawdzałem u wydawcy i zdecydowana większość egzemplarzy się już rozeszła, ale zostało na stanie jeszcze parę sztuk, które mam nadzieję zawitają do domowych biblioteczek słuchaczy podcastu Głowa Rządzi i fanów projektu 249 Challenge. Książkę można nabyć bezpośrednio w sklepie TreningBiegacza.pl Treści cały czas aktualne, póki co bez terminu ważności. Tyle tej autopromocji tytułem wstępu.

 

Bez dalszych ceregieli posłuchajcie inspirującej historii Wojtka Machnika, podróżnika a może maratończyka? Tego dowiecie się z tego odcinka. Enjoy!

Wojtek Machnik na mecie maratonu w Bhutanie. Fot. Archiwum gościa.

Wojciech Machnik

Jest pasjonatem podróży, maratończykiem oraz człowiekiem drogi, ciągle poszukującym wyzwań i inspiracji. W podróży spędził pół życia, odwiedzając ponad 160 krajów na 6 kontynentach. Z czasem do głodu wypraw dołączył jeszcze kolejny – wilczy apetyt na… bieganie! Po wielu latach przerwy od wszelkich aktywności fizycznych, w 2013 roku postanowił zmierzyć się z półmaratonem. Do dziś pamięta radość z dobiegnięcia do pierwszej mety! Wtedy jeszcze nie miał świadomości, że bieganie zagości w jego życiu na dłużej, a z czasem stanie się znaczącą jego częścią. W rezultacie, po 12 latach spędzonych w korporacjach, postanowił rzucić pracę za biurkiem i dalej pobiec tą drogą. Otworzył biuro podróży Go4Adventures specjalizujące się w szytych na miarę wyprawach w najdalsze zakątki ziemi, oraz dedykowany wyjazdom maratońskim projekt Travel2Run. Obecnie obie te pasje stały się jego sposobem na życie, źródłem radości i satysfakcji. Biegi są dla niego na pierwszym miejscu przygodą, na drugim wyzwaniem, a dopiero na trzecim parciem na wynik. W życiu kieruje się mottem ”Trzeba robić to, co nas kręci i z czego mamy przyjemność” – a jego nakręcają właśnie podróże i bieganie. Po prostu robię to, co lubię i… czuje się z tym doskonale.