GRz 111: Krzysztof Olech | Człowiek XXI wieku – stworzony do ruchu czy skazany na biurko?

Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 111, ostatni w 2023 roku. Długo chodził mi po głowie odcinek o ruchu i jego prozdrowotnych korzyściach dla przeciętnego człowieka. Prowokacją do naszego spotkania jest osoba Kelly’ego Starretta, którego „poznałem” dzięki podcastowi Tima Ferrissa, który był jedną z moich inspiracji do rozpoczęcia moich nagrywek. W tym roku Kelly wspólnie ze swoją żoną Juliet ostatnio wydał książkę pt. „Stworzony do ruchu”. Od tego zaczynamy nasze rozważania z Krzysiem. Bywa filozoficznie, ale jest też merytorycznie! Książka Starettów zaczyna się od cytatu japońskiego pisarza Haruki Murakamiego: „Ruszam się, więc jestem”. Tak też zaczynamy naszą podcastową dyskusję. Potem odpowiadamy na takie pytania jak:

  • Po co my się musimy ruszać?
  • Dlaczego współcześni ludzie ruszają się tak mało? Co możemy zrobić, żeby to zmienić?
  • Jak można praktykować ruch w swoim życiu? Jak poszczególne ruchy oddziałują na mózg i układ nerwowy? Których ruchów powinniśmy szukać więcej, a które sobie dawkować?
  • O czym może nam powiedzieć ból? Czy możemy jakoś sklasyfikować różne dolegliwości bólowe? W jaki sposób należy postępować, żeby odpowiednio „zaopiekować” swój ból?
  • Czym jest oś czasu aktywności fizycznej? Jak ona może wyglądać u różnych pacjentów? Jak się zmienia, jak powinna się zmieniać w czasie?
  • Jakie korzyści poznawcze i emocjonalne można czerpać z aktywności fizycznej z perspektywy trenera i fizjoterapeuty?

Ten odcinek podcastu nie powstałby w tej formie bez wsparcia Wydawnictwa Galaktyka, które jest sponsorem tego odcinka. Galaktyka wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale nierzadko też filozofii i duchowości. To piąty odcinek we współpracy i pod patronatem wydawnictwa. Jestem przekonany, że gdyby nie książki Kelly’ego Staretta moje rozumienie ruchu w aktywności fizycznej i treningu sportowym byłoby zdecydowanie uboższe, a jakość mojej pracy z ciałem i umysłem (własnym i moich podopiecznych) niższa. Warto więc czytać i dokształcać się w wybranej gałęzi psychologii czy sportu. W szczególności, że Wydawnictwo Galaktyka przygotowało specjalny rabat dla społeczności zgromadzonej wokół podcastu Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki, np. o szeroko rozumianym ruchu. Bo ruch kształtuje umysł!

Teraz już bez dalszych ceregieli zapraszam do rozmowy z Krzysztofem Olechem. Dobrego słuchania i dobrego ruszania się. Bang!

Krzysztof Olech w gabinecie Głowa Rządzi. Fot. Grzegorz Więcław

Krzysztof Olech

PT, Msc – fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego, diagnosta funkcjonalny, instruktor, analizuje technikę biegu. Prowadzi szkolenia dla firm z ergonomii pracy i życia. Współpracuje z zawodnikami wielu dyscyplin zespołowych i indywidualnych od ambitnych amatorów do zawodowych zawodników sportów indywidualnych i zespołowych. Pracuje w ramach międzynarodowych koncepcji tj: Exos, FMS, NSCS, itp. Mówi że ma najlepszą pracę na świecie!