GRz 035: Patrycja Paczyńska-Jasińska | Jakie filmy sportowe warto obejrzeć?

Patrycja Paczyńska-Jasińska w Alei Gwiazd. Fot. Archiwum gościa.

Sport [w filmie] jest bardzo często tłem dla fabuły, fabuły związanej bardzo mocno z psychologią.

Patrycja Paczyńska-Jasińska

Filmoznawca

Halo dzień dobry! Tu Grzegorz, witajcie w 35 odcinku podcastu Głowa Rządzi, w którym razem z Patrycją Paczyńską-Jasińską dysktujemy o sportowych filmach. Z moich wyliczeń wynika, że w toku naszej rozmowy pojawiają się co najmniej 40 filmów. Większość z nich poleca Patrycja, ale ja również dorzucam swoje trzy grosze tu i ówdzie. Pełną listę filmów będzie można pobrać bezpośrednio ze strony tego odcinka. Myślę, że nie zdradzamy zbyt dużo z fabuły żadnego z filmów, może z wyjątkiem sportowego klasyka jakim jest Coach Carter z 2005 roku w reżyserii Thomasa Cartera. Patrycja na tym przykładzie rozkłada na czynniki pierwsze linię rozwoju fabularnego. Ale o tym małym spoilerze informuję w trakcie odcinka, więc jeśli ktoś potrzebuje przeskoczyć ten fragment, to niech tak zrobi. Poza tym Patrycja opowiada o wielu innych interesujących kwestiach i odpowiada na pytania takie jak:

 • Co jest punktem stycznym trzech królestw – filmu, sportu i psychologii?
 • Czy sport jest atrakcyjnym tematem dla twórców filmowych? Jakie aspekty psychologiczne najczęściej pokazywane są w filmie?
 • Od jak dawna powstają filmy sportowe?
 • Czy sport w filmie może grać rolę pierwszoplanową, czy zawsze jest tłem do pokazania innych ważnych tematów?
 • W jaki sposób historie filmowe, zarówno te dokumentalne jak i fabularne mogą działać na myśli, emocje i zachowania odbiorców? Jaką „siłę rażenia” ma film w kształtowaniu postawy jednostki, grupy społecznej, może całego społeczeństwa?
 • Jak przygotować się do oglądania filmu? Czy zawsze trzeba się przygotowywać?
 • Co można wyciągnąć z oglądania filmu?
 • Czy zawsze trzeba wchodzić głęboko, czy czasami można się po prostu „rozerwać”, „odmóżdżyć” przy filmie czy serialu bez żadnej dodatkowej refleksji?
 • Jak wygląda linia rozwoju fabularnego, czyli czego można spodziewać się po historiach filmowych?
 • Jak mądrze wybierać filmy dla dzieci i młodzieży uprawiającej sport?
 • W jaki sposób sobie układać osobistą filmotekę?
 Zatem zanurzmy się wspólnie w świat filmu sportowego z psychologią w tle. Enjoy!
Patrycja Paczyńska-Jasińska w Alei Gwiazd. Fot. Archiwum gościa.

Patrycja Paczyńska-Jasińska

absolwentka socjologii (specjalność: komunikacja społeczna) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz kulturoznawstwa (specjalność: filmoznawstwo) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest doktorantką na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, na kierunku socjologia. Obecnie pracuje w dziale marketingu Uniwersytetu SWPS. Działa również społecznie na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży w ramach projektów: Strefa Młodzieży i Strefa Psyche. Prowadzi warsztaty młodzieżowe i prelekcje filmowe z zakresu historii i analizy filmu. Jest organizatorką Ogólnopolskiej Konferencji Filmowej pt. „Filmowe Psycho-Tropy” oraz inicjatorką projekt filmowego o tym samym tytule, który od lat z sukcesem prowadzi w katowickim KINIE KOSMOS – Centrum Sztuki Filmowej.