Trening widzenia
Percepcja wzrokowa w sporcie: Diagnoza i Trening
Nadrzędnym celem zajęć będzie określenie umiejętności wzrokowych kluczowych dla sportu, a także ich diagnoza i trening usprawniający poszczególne parametry. Przedstawione zostaną także podstawowe informacje o oczach oraz najczęściej spotykane w sporcie choroby i wady wzroku.
Podczas szkolenia skoncentrujemy się na omówieniu kilku podstawnych umiejętności wzrokowych. Wzrok nie jest jedną czynnością, lecz składa się z wielu umiejętności. Osoba, która umie je wyróżnić i diagnozować ich efektywność może za pomocą ćwiczeń w łatwy sposób zwiększać potencjał postrzegania zawodnika. Uczestnicy szkolenia nauczą się podstaw diagnozy i specjalistycznych ćwiczeń usprawniających 6 umiejętności wzrokowych, z którymi najczęściej pracuje się ze sportowcami. Wśród nich jest:
- szybkość i precyzja ruchów oczu,
- widzenie peryferyjne,
- ocena odległości,
- akomodacja,
- radzenie sobie z oślepianiem, widzenie przy zmieniającym się oświetleniu (jasno-ciemno),
- regeneracja oczu po wysiłku.
Korzyści
Szkolenie pozwoli uczestnikom m.in.
- odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z widzeniem i percepcją wzrokową,
- dowiedzieć się jak mierzyć podstawowe parametry widzenia przy pomocy testów i różnych pomocy do wykonywania ćwiczeń,
- poznać techniki i sposoby na efektywny trening widzenia w różnych kontekstach sportowych,
- spotkać inne osoby zainteresowane tematem treningu widzenia i wymienić się swoimi doświadczeniami w kameralnej atmosferze,
- spotkać się online w ramach dodatkowej superwizji grupowej, w ramach którego będzie można omówić konkretne sytuacje, rozwiać wątpliwości i podzielić się sukcesami.
Dzięki zastosowaniu treningu widzenia polepszają się umiejętności i funkcjonowanie wzrokowe zawodników, a co za tym idzie większa satysfakcja z osiąganych rezultatów. Dzieje się tak dlatego, że sportowiec jest w stanie lepiej integrować wszystkie pozostałe elementy treningu, zarówno fizycznego jak i mentalnego. Zdarza się, że poprawa jest zasadnicza i szybko przekłada się na obiektywnie lepsze wyniki. Praca z zawodnikiem jest prosta i nie zabiera wiele czasu. Zazwyczaj wystarczy uzupełnić już wykonywany trening o elementy spostrzegania.
Przykładowe wypowiedzi zawodników po kilku zajęciach treningu widzenia:
Lepiej oceniam, gdzie spadnie piłka,
Koncentruję się na piłce bo i tak kątem oka widzę ruch innych zawodników, ustawienie zawodników; ruch na trybunach przestał mnie rozpraszać,
Już nie czuję zmęczenia oczu po drugim treningu,
W autobusie udaję, że gram na komórce a tak naprawdę (peryferiami) obserwuję dziewczyny,
Jak zacząłem ćwiczyć obuoczność lepiej oceniam odległość i zacząłem rozumieć, co czytam,
Przestały mnie oślepiać lampy na hali; obserwując piłkę dużo lepiej kątem oka widzę

Prowadzący
Mikołaj Markiewicz. Usprawnianiem widzenia zajmuje się od 39 lat. Ukończył psychologię na UW, szkolił się w USA i ośrodkach europejskich. Stworzył metodę pracy ze wzrokiem, Trening Widzenia®. Pracuje z zawodnikami indywidualnie, szkolił też RP w piłce siatkowej, pracował z zawodnikami Akademii Legii Warszawa.
Czas i miejsce
Termin: 20.03.2021 (sobota), godz. 9.00 - 15.00
Miejsce: online @ ZOOM

Trening Widzenia
Szkolenie- całodniowe szkolenie
- godzinna superwizja grupowa online
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
- dostęp do nagrań przez 1 miesiąc