To jest odcinek 118 podcastu Głowa Rządzi. Joga jest jego bohaterem, drugi raz w historii kanału. Całe zamieszanie za sprawą książki pt. „Ciało chore z emocji: Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić?” autorstwa Izabeli Raczkowskiej, opublikowanej przez lokalne wydawnictwo Sensus. To dzięki tej książce dowiedziałem się o istnieniu Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej przy ulicy Dolnej Wsi 35 w moich rodzinnych Gliwicach i świetnej robocie, którą robi Iza w kontekście propagowania zdrowego życia za pomocą narzędzi oferowanych przez jogę. Bardzo się ucieszyłem, że Iza przyjęła zaproszenie do rozmowy i dodatkowo podarowała mi swoją książkę do recenzji. Należy zaznaczyć, że nasze spotkanie było bardzo dynamiczne, ale wyszła nam z tego piękna rozmowa, w której Iza odpowiedziała na wiele moich pytań dotyczących jogi.
- Jak wyglądała joga kiedyś, jak wygląda dziś?
- Z jakich komponentów składa się joga?
- Jak wygląda praca wewnętrzna w jodze?
- Co mówi Woźnica Księciowi w księdze pt. Bhagawadgita?
- Co można zrobić oddechem dla zdrowia i dobrostanu?
- Jak joga może pomóc sportowcom?
- Jakie przekonania na temat jogi w świecie sportu robiły / robią źle tej praktyce?
- Czy joga mieści się w murach uczelni?
- Czego jeszcze uczy joga?
- Kiedy polska kultura zaakceptowała jogę jako coś użytecznego, fajnego, potrzebnego?
- Czy joga w ogóle idzie w dobrym kierunku?
- Jak, kiedy i komu joga może zaszkodzić?
Warto przesłuchać całość od deski do deski, bo wiele jest tutaj mądrości dla współczesnych ludzi, również ludzi sportu wysokiego wyczynu. W moim życiu joga jest obecna już ponad 13 lat, od kiedy Jon Cagas przyjaciel z Filipin, nauczyciel jogi i badacz psychologii aktywności fizycznej, wprowadził nam takie wieczorowe spotkania z własnym ciałem i umysłem. Często nie nazywał nawet tego jogą, tylko właśnie „spotkaniami ze sobą”. Mieszkałem wtedy jeszcze w Finlandii i tamte „spotkania ze sobą” na dobre odczarowały dla mnie jogę. Prawda jest taka, że różnie jest u mnie z intensywnością i regularnością praktyki. Teraz jednak, kiedy wypuszczam ten odcinek i mierzę z wyzwaniami łączenia pracy zawodowej w psychologii sportu, z podwójnym rodzicielstwem, w moim grafiku joga zagościła jako stała część porannej rutyny. Łączę wszystkie najważniejsze aspekty pracy nad sobą – medytację uważności, pracę z oddechem i ciałem. A pomiędzy asanami często raczkują i skaczą małe istoty. Mam nadzieję, że odnajdziesz tu coś dla siebie.
Tyle z mojej strony. Trzymaj się ciepło na wiosnę i dbaj o siebie. Pa!
Izabela Raczkowska
Jej spotkanie z jogą nastąpiło w latach 90 w wyniku poszukiwań bardziej świadomej i holistycznej formy aktywności fizycznej. Potrzebowała formy ruchu, która będzie angażować mój umysł, a nie tylko ciało. Posiada doświadczenie w pracy z osobami borykającymi się z chorobami narządów ruchu oraz z osobami z chorobami układu kostno-stawowego zdobyte w czasie pracy w przychodni ortopedyczno-rehabilitacyjnej. Posiada dwa dyplomy rocznych kursów fizykoterapii AWF we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Hatha Yoga (uprawnienia państwowe) u prof. Janusza Szopy na AWF w Katowicach. Zakończyła kurs nauczycielski Vinyasa Krama Jogi u Maćka Wieloboba w Krakowie. Ukończyła studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku „Psychosomatyczne praktyki jogi” u prof. Leszka Kulmatyckiego. Ukończyła kursy akredytowane przez Yoga Alliance dające międzynarodowe uprawnienia: 40 – hours Yin Yoga Teacher Trainning oraz 200-Hours Yoga Teacher Trainning Program. Obecnie jest w trakcie 300-Hours Yoga Teacher Trainning Program oraz Ayurveda Certificate – Yoga Alliance YACEP. Obecnie wykłada też na tym kierunku AWF-u przedmioty „Biomedyczne podstawy jogi” oraz “Ajurweda”. Pracuje także jako wykładowca na kierunku filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i prowadzi zajęcia ze „Świadomości ciała” na studiach Jogi Klasycznej. Dodatkowo wykłada także studentom uniwersytetu przedmiot “Ajurweda”.
Od lat jest wegetarianką i pasjonatką zdrowej kuchni. Szczerze pasjonuje się zdrowym odżywianiem, ziołolecznictwem i medycyną naturalną w szczególności ajurwedą. Jest zakochana w Azji i jej kulturze. Regularnie podróżuje szukając przestrzeni, które stworzyły jogę, medytacje i ajurwedę. Zwiedza Azję i chłonie jej różnorodność. Każda z tych podróży coś w niej zostawia, o coś wzbogaca. Najpełniej jednak definiuje mnie ciekawość, energia i optymizm pozwalające doceniać wszelkie aspekty życia