Odcinek 107 podcastu Głowa Rządzi gości wybitną i bardzo zasłużoną osobistość polskiej psychologii sportu – profesora Jana Blecharza z krakowskiej AWF. Profesor odpowiedział na moje i wasze pytania dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości psychologii sportu w Polsce i na świecie. Przy okazji uchylił rąbka tajemnicy na temat swojej ścieżki dochodzenia do tożsamości psychologa sportu. Wyszła ciekawa rozmowa! Zachęcam do przesłuchania od deski do deski.
- Skąd wzięła się psychologia sportu w Pana życiu? Kiedy stała się to wiodąca ścieżka kariery i zaczął pan o sobie myśleć „jestem psychologiem sportu”?
- Można powiedzieć, że psychologia sportu jest mostem łączącym dwie dziedziny nauki – psychologię oraz nauki o sporcie. Czego w psychologii sportu jest więcej – psychologii czy nauk o sporcie? Gdzie według pana przynależy psychologia sportu – do wydziałów psychologii na uniwersytetach, czy do wydziałów nauk o zdrowiu i sporcie przy akademiach wychowania fizycznego?
- Jak zmieniała się psychologia sportu (w Polsce) na przestrzeni lat?
- Słuchacze pytają o pana współpracę z Adamem Małyszem. Jak ona się zaczęła, jak wyglądała i co według pana zaważyło na wielkich sukcesach naszego skoczka?
- Jak przez lata zmieniała się wizja profesora odnośnie roli i użyteczności psychologa sportu w nauce i praktyce?
- Jakie dostrzega pan wyzwania dla polskiej psychologii sportu w najbliższych latach/dekadach? Jakie w pana mniemaniu są zagrożenia, a jakie szanse?
- Czy młody psycholog ma teraz łatwiej (dzięki dostępności wiedzy, studiów, szkoleń i konferencji), czy trudniej (przez oczekiwania, media społecznościowe, zwiększoną i nie zawsze uczciwą konkurencję, spalone mosty)?
- Co mógłby pan powiedzieć komuś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z nauką psychologii lub psychologii sportu?
- Co pan sądzi o kursach treningu mentalnego, które wyrosły jak grzyby po deszczu poza strukturami akademickimi?
Enjoy and pass on!
prof. Jan Blecharz
Psycholog, zajmujący się psychologią sportu, profesor i doktor habilitowany. Pracownik Zakładu Psychologii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Członek Zarządu Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Kultury Fizycznej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Association for Advancement of Applied Sport Psychology.
Był psychologiem polskiej ekipy na Igrzyskach Olimpijskich w Albertville 1992, Salt Lake City 2002, Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2021. Od 1998 do 2003 roku był psychologiem polskiej kadry w skokach narciarskich. Współpracował także z parą łyżwiarzy figurowych Dorotą i Mariuszem Siudkami, Leszkiem Kuzajem, Renatą Mauer, Januszem Kuligiem czy Teresą Folgą[1]. Od 2013 roku współpracuje z kadrą polskich lekkoatletów.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2002)[2] i Krzyżem Oficerskim (2019)[3] Orderu Odrodzenia Polski.
[Za: Wikpedia]