GRz 107: Jan Blecharz | Jak wyglądał rozwój psychologii sportu na przestrzeni lat?

Odcinek 107 podcastu Głowa Rządzi gości wybitną i bardzo zasłużoną osobistość polskiej psychologii sportu – profesora Jana Blecharza z krakowskiej AWF. Profesor odpowiedział na moje i wasze pytania dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości psychologii sportu w Polsce i na świecie. Przy okazji uchylił rąbka tajemnicy na temat swojej ścieżki dochodzenia do tożsamości psychologa sportu. Wyszła ciekawa rozmowa! Zachęcam do przesłuchania od deski do deski.

  • Skąd wzięła się psychologia sportu w Pana życiu? Kiedy stała się to wiodąca ścieżka kariery i zaczął pan o sobie myśleć „jestem psychologiem sportu”?
  • Można powiedzieć, że psychologia sportu jest mostem łączącym dwie dziedziny nauki – psychologię oraz nauki o sporcie. Czego w psychologii sportu jest więcej – psychologii czy nauk o sporcie? Gdzie według pana przynależy psychologia sportu – do wydziałów psychologii na uniwersytetach, czy do wydziałów nauk o zdrowiu i sporcie przy akademiach wychowania fizycznego?
  • Jak zmieniała się psychologia sportu (w Polsce) na przestrzeni lat?
  • Słuchacze pytają o pana współpracę z Adamem Małyszem. Jak ona się zaczęła, jak wyglądała i co według pana zaważyło na wielkich sukcesach naszego skoczka?
  • Jak przez lata zmieniała się wizja profesora odnośnie roli i użyteczności psychologa sportu w nauce i praktyce?
  • Jakie dostrzega pan wyzwania dla polskiej psychologii sportu w najbliższych latach/dekadach? Jakie w pana mniemaniu są zagrożenia, a jakie szanse?
  • Czy młody psycholog ma teraz łatwiej (dzięki dostępności wiedzy, studiów, szkoleń i konferencji), czy trudniej (przez oczekiwania, media społecznościowe, zwiększoną i nie zawsze uczciwą konkurencję, spalone mosty)?
  • Co mógłby pan powiedzieć komuś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z nauką psychologii lub psychologii sportu?
  • Co pan sądzi o kursach treningu mentalnego, które wyrosły jak grzyby po deszczu poza strukturami akademickimi?

Enjoy and pass on!

Karolina Chlebosz. Fot. Archiwum Karoliny Chlebosz

prof. Jan Blecharz

Psycholog, zajmujący się psychologią sportu, profesor i doktor habilitowany. Pracownik Zakładu Psychologii na Akademii Wychowania Fizycznego w KrakowieCzłonek Zarządu Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Kultury Fizycznej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Association for Advancement of Applied Sport Psychology.

Był psychologiem polskiej ekipy na Igrzyskach Olimpijskich w Albertville 1992, Salt Lake City 2002, Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2021. Od 1998 do 2003 roku był psychologiem polskiej kadry w skokach narciarskich. Współpracował także z parą łyżwiarzy figurowych Dorotą i Mariuszem SiudkamiLeszkiem KuzajemRenatą MauerJanuszem Kuligiem czy Teresą Folgą[1]Od 2013 roku współpracuje z kadrą polskich lekkoatletów.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2002)[2] i Krzyżem Oficerskim (2019)[3] Orderu Odrodzenia Polski.

[Za: Wikpedia]