Hop, hop, tu trzydziesty siódmy odcinek podcastu Głowa Rządzi! Moim gościem jest dziś kolega po fachu, Marcin Kochanowski, psycholog sportu z Poddębic, a na co dzień mieszkający w Poznaniu. Niedawno mieliśmy okazję się spotkać w przelocie między wyjazdami i nagrać dla Was odcinek. Marcin jest szczególnie obeznany w pracy w sportach zespołowych, był psychologiem przy reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych za czasów Bogdana Wenty, pracował z koszykarzami na wózkach podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie, a obecnie współpracuje z kadrą siatkarzy plażowych. Jak doskonale wiecie z wielu poprzednich odcinków, ja także uwielbiam pracę w sportach drużynowych, więc o czym niby mieliśmy rozmawiać jak nie o budowaniu i funkcjonowaniu zespołu? Zresztą z Marcinem znamy się, wymieniamy poglądy i współpracujemy nie od dziś. Dzięki Marcinowi miałem okazję uczestniczyć jako prelegent w fantastycznym projekcie pt. „Akademia Mistrzów Sportu, Mistrzów Życia” organizowanym przez niezwykłą Elżbietę Wysocką. Ja z kolei kiedyś zaprosiłem Marcina do współpracy przy pisaniu rozdziału do publikacji naukowej na temat kwestii psychologicznych i społecznych w pracy z zespołami w sporcie osób z niepełnosprawnościami. To była naprawdę dobrze wykonana robota! Mocno cenię wiedzę, doświadczenia i warsztat Marcina, dlatego tym bardziej się cieszę, że mogłem z nim porozmawiać w tej audycji, bo dzięki temu docieramy do setek osób w Polsce i nie tylko. A wyszło całkiem spoko, bo Marcin opowiada naprawdę świetne historie i podaje barwne przykłady. Zresztą sami zaraz się o tym przekonacie. W toku rozmowy padają odpowiedzi m.in. na takie pytania:
- Czym różni się grupa od zespołu?
- Czym jest efekt synergii?
- Czy zespół może mieć za dużo gwiazd?
- Kim jest lider? Kto może nim być, a kto nie?
- Co zrobić wtedy, kiedy w zespole jest więcej, niż jeden lider?
- Jakie są role zespołowe?
- W jaki sposób trener może przewodzić swojemu zespołowi? Jakie są zalety i wady poszczególnych stylów przywódczych?
- Kto wchodzi w skład zespołu za zespołem i dlaczego ten zespół jest ważny?
- Jakie są etapy pracy grupowej?
- Jak wygląda specyfika pracy z małymi zespołami, np. w siatkówce plażowej, deblach w sportach rakietowych czy sztafetach?
- Jaka jest rola psychologa w budowaniu zespołu?

dr Marcin Kochanowski
Psycholog reprezentacji Polski podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, psycholog kadry piłkarzy ręczny podczas Mistrzostw Świata w 2007 r. (srebrny medal), a obecnie psycholog kadry Polski siatkarzy plażowych. Nauczyciel akademicki z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z Uniwersytetem SWPS, Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu a także Akademiami Wychowania Fizycznego. Praktyk od kilka lat transferuje doświadczenia i wiedzę ze sportu do biznesu. Mówca, szkoleniowiec, inspirator. Prywatne pasje to miłość do książek i górskich szlaków, a owocem tej drugiej jest zdobyta Korony Gór Polski.
Odnośniki
Organizacje i ludzie
Filmy, seriale, książki, podcasty
- Dokument Fearless Foxes o MIstrzostwie Anglii zdobytym przez Leicester City w sezonie 2015/2016,
- Serial dokumentalny Last Dance o Michaelu Jordanie
- Karol Bielecki – „Wojownik”
- Grzegorz Tkaczyk – „Niedokończona gra”