GRz 037: Marcin Kochanowski | Jak budować zespół?

Hop, hop, tu trzydziesty siódmy odcinek podcastu Głowa Rządzi! Moim gościem jest dziś kolega po fachu, Marcin Kochanowski, psycholog sportu z Poddębic, a na co dzień mieszkający w Poznaniu. Niedawno mieliśmy okazję się spotkać w przelocie między wyjazdami i nagrać dla Was odcinek. Marcin jest szczególnie obeznany w pracy w sportach zespołowych, był psychologiem przy reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych za czasów Bogdana Wenty, pracował z koszykarzami na wózkach podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie, a obecnie współpracuje z kadrą siatkarzy plażowych. Jak doskonale wiecie z wielu poprzednich odcinków, ja także uwielbiam pracę w sportach drużynowych, więc o czym niby mieliśmy rozmawiać jak nie o budowaniu i funkcjonowaniu zespołu? Zresztą z Marcinem znamy się, wymieniamy poglądy i współpracujemy nie od dziś. Dzięki Marcinowi miałem okazję uczestniczyć jako prelegent w fantastycznym projekcie pt. „Akademia Mistrzów Sportu, Mistrzów Życia” organizowanym przez niezwykłą Elżbietę Wysocką. Ja z kolei kiedyś zaprosiłem Marcina do współpracy przy pisaniu rozdziału do publikacji naukowej na temat kwestii psychologicznych i społecznych w pracy z zespołami w sporcie osób z niepełnosprawnościami. To była naprawdę dobrze wykonana robota! Mocno cenię wiedzę, doświadczenia i warsztat Marcina, dlatego tym bardziej się cieszę, że mogłem z nim porozmawiać w tej audycji, bo dzięki temu docieramy do setek osób w Polsce i nie tylko. A wyszło całkiem spoko, bo Marcin opowiada naprawdę świetne historie i podaje barwne przykłady. Zresztą sami zaraz się o tym przekonacie. W toku rozmowy padają odpowiedzi m.in. na takie pytania:

 • Czym różni się grupa od zespołu?
 • Czym jest efekt synergii? 
 • Czy zespół może mieć za dużo gwiazd?
 • Kim jest lider? Kto może nim być, a kto nie?
 • Co zrobić wtedy, kiedy w zespole jest więcej, niż jeden lider?
 • Jakie są role zespołowe?
 • W jaki sposób trener może przewodzić swojemu zespołowi? Jakie są zalety i wady poszczególnych stylów przywódczych?
 • Kto wchodzi w skład zespołu za zespołem i dlaczego ten zespół jest ważny?
 • Jakie są etapy pracy grupowej?
 • Jak wygląda specyfika pracy z małymi zespołami, np. w siatkówce plażowej, deblach w sportach rakietowych czy sztafetach?
 • Jaka jest rola psychologa w budowaniu zespołu?
Ja ze swojej strony niezmiennie przypominam o możliwości wspierania podcastu poprzez serwis Patronite. Wystarczy wejść na stronę patronite.pl/glowarzadzi (bez polskich znaków) i dorzucić swoją cegiełkę do tego, żeby podcast mógł dalej hulać na wysokim poziomie merytorycznym i technicznym. A odwołując się tu do wypowiedzi mojego gościa, ja z takich cegiełek nie buduję żadnego tam muru, tylko katedrę buduję. Serio. Dobrego odsłuchania, do usłyszenia w kolejnym odcinku!
Marcin Kochanowski. Fot. Grzegorz Więcław.

dr Marcin Kochanowski

Psycholog reprezentacji Polski podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, psycholog kadry piłkarzy ręczny podczas Mistrzostw Świata w 2007 r. (srebrny medal), a obecnie psycholog kadry Polski siatkarzy plażowych. Nauczyciel akademicki z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z Uniwersytetem SWPS, Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu a także Akademiami Wychowania Fizycznego. Praktyk od kilka lat transferuje doświadczenia i wiedzę ze sportu do biznesu. Mówca, szkoleniowiec, inspirator. Prywatne pasje to miłość do książek i górskich szlaków, a owocem tej drugiej jest zdobyta Korony Gór Polski.

Odnośniki

Organizacje i ludzie

Filmy, seriale, książki, podcasty